Քաղաքական 11:13 20/03/2010
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն իր գլխավորած «Արդարություն և զարգացում» (ԱԶԿ - AKP) կուսակցության նահանգային կառույցների ղեկավարների մասնակցությամբ ընդլայնված նիստում հանդես է եկել մի շարք ներքաղաքական ու արտաքին քաղաքական խնդիրների արծարծմամբ:
Այս մասին տեղեկացնող թուրքական «Հյուրրիյեթ» (Hurriyet) թերթը հայտնում է, որ Էրդողանը մասնավորապես անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության միջազզային ճանաչման գործընթացին: Այդ ուղղությամբ ջանքեր գործադրող հայությանը, Թուրքիայի վարչապետը նախազգուշացրել է. «Դուք դրա համար թանկ եք վճարելու»:
Նա դարձյալ դժգոհություն է հայտնել այլ երկրների խորհրդարանների օրակարգում ցեղասպանության բանաձևերի ներառման կապակցությամբ` ասելով. «Հայաստանին և երրորդ երկրներին կառուցողական դիրքորոշման անցնելու կոչ եմ անում: Գործընթացը բարդացնող ամեն տեսակ նախաձեռնության հետևանքի գինը շատ թանկ է լինելու: Ընդ որում դա վճարելու են ոչ թե Թուրքիան ու թուրք ժողովուրդը, այլ հետին միտք ունեցող նախաձեռնության հեղինակներին ու նրանց աջակիցերը»,- հայտարարել է թուրքական կառավարության ղեկավարը:

Erdogan threatens Armenians: You will pay for this
Turkish PM Recep Tayyip Erdogan raised a number of inner-political and foreign policy issues at a Justice and Development Party (AK PARTY) sitting, Hurriyet reported.
According to the source, Erdogan particularly referred to the international recognition of the Armenian Genocide. Turkey’s PM threatened the Armenians making efforts towards the recognition, saying: “You will pay for this.”
Once again Erdogan expressed discontent over submitting the Armenian Genocide Resolution for a parliament vote by some countries. “I call on Armenia and third countries to take up a constructive disposition. Any initiative to complicate the process will cost much. Though, it’s not Turkey and the Turkish people to pay but the authors of the initiatives and their supporters,” PM said.