Տարածաշրջան 13:02 12/04/2010
Վանի նահանգի Գևաշ գավառի Այդընօջաք գյուղում հայկական գերեզմանատան վրա դպրոց կառուցելուց հետո թուրքերն այս անգամ էլ Վանի Բահչեսարայ շրջանի Յայլաքոնաք գյուղի հայկական գերեզմանոցն են քանդում` ընդունելությունների համար նախատեսված հանրային տուն կառուցելու նպատակով:
Շինաշխատանքներն արդեն մեկնարկել են: Այս մասին հայտնում է թուրքական «Հաբեր1» (Haber1) համացանցային լրատվամիջոցը: Նշվում է, որ շինարարության ընթացքում հայկական այդ գերեզմանոցն ամբողջությամբ քանդվում է, գերեզմանները տակնուվրա, գերեզմանաքարերն էլ ջարդուփշուր են արվում, ինչ հետևանքով ոսկորների կտորտանքներն արդեն հողի երես են դուրս եկել:
Հայկական կիսավեր եկեղեցու հարևանությամբ գտնվող այդ գերեզմանոցի վրա կատարվող շինաշխատանքների դադարեցման պահանջով գոյւղացիները դիմել են Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարության նահանգային գրասենյակ, բայց ապարդյուն:
Իսկ քրդամետ «Խաղաղություն և ժողովրդավարություն» (ԽԺԿ - BDP) կուսակցության պատգամավոր Ֆաթմա Քուրթուլանը այդ հարցով դիմել է Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարար Էրթուղրուլ Գյունային:
Վերջինս կարգադրել է, որ խնդրին տեղում ծանոթանալու համար Յայլաքոնաք մեկնի մասնագետներից կազմված մի խումբ, սակայն գյուղ տանող ճանապարհների անբարվոք և փակ լինելու պատճառով անձնակազմը չի կարողացել գյուղ հասել:
Հայկական գերեզմանոցի քանդման և նրա վրա գյուղի հանրային տուն կառուցելու գաղափարին ընդդիմացած գյուղացիները ճարահատ դիմել են Մարդու իրավունքների միության (IHD) Վանի մասնաճյուղին:

Armenian cemeteries annihilated in Turkey
Armenian cemetery of Aydynodjaq village, in Gevash region, Van, has been turned into a school, and now another Armenian cemetery in Yaylaqonaq village, Van is under threat of annihilation aimed to be turned into a public house.
Construction activities have also started, Haber 1 reported. It’s reported that the Armenian cemetery will be completely destroyed, the graves and stones are broken which made the bones of dead Armenians to appear.
The local residents of the village submitted protest letters to the Ministry of Culture and Tourism of Turkey to make the construction stop but everything is reported to be in vain. Kurdish oriented BDP party chief applied to Culture Minister Ertugrul Gyunay.
It was highly recommended to send expert group to study the case, but since the roads to the village are impossible to pass, the group didn’t arrive.