Հասարակություն 18:55 02/06/2010
Գերմանացի փորձագետները եզրակացրել են, որ «Եվրատեսիլ 2010» երգի մրցույթում Հայաստանը ներկայացրած Եվա Ռիվասը լավագույնն է եղել: «Եթե «Եվրատեսիլ»-ում հաղթողին անմիջապես ընտրեր ժողովուրդը, ապա առաջին տեղում կհայտնվեր Հայաստանի ներկայացուցիչ Եվա Ռիվասը, այլ ոչ թե Գերմանիան ներկայացնող Լենա Մայերը»,- հայտարարել են Բոննի Մարանկոն ինստիտուտի փորձագետները: Այս մասին գրում է գերմանական Morgenpost թերթը:
Պարբերականը նշում է, որ յուրաքանչյուր երկիր կատարողին տալիս է 1-ից 12 բալ: Գերմանիայի ներկայացուցիչն ստացել է 246 բալ` 30 երկրներից, հինգ երկիր ոչ մի գնահատական չի տվել գերմանացի կատարողին: Յուրաքանչյուր երկրի տված բալերը արտահայտվում են տոսկոսներով` 1 բալը հավասար է 1, 72 %-ի, բազմապատկում են ստացված գումարը բնակչության թվով և ստանում ճշգրիտ թիվը:
Ըստ գերմանական պարբերականի` հաշվի առնելով այն, որ Լենան Եվրոպայում ունեցել է 76.76 մլն երկրպագու, ապա նա հավաքել է լսարանի ձայների 9.82 %-ը:
Միաժամանակ, ըստ աղբյուրի, 141 բալով 7-րդ տեղը գրաված Հայաստանը հավաքել է լսարանի ձայների 10.42 %-ը` Եվա Ռիվասի երկրպագուների թիվը հասել է 81.48 մլն-ի, որոնցից 23.73 մլն-ը միայն Ռուսաստանից են: Ըստ աղբյուրի` Գերմանիայի կողմից Ռիվասին տրված ձայները խոսում են 9,89 մլն երկրպագուների մասին:
Մարանկոն ինստիտուտի կայքում ներկայացված է աղյուսակը, որում ցուցադրված է ձայների և կատարողների կողմից ստացված տոկոսների բաշխվածությունը:

Society 19:32 02/06/2010
German experts have concluded that Armenian representative of Eurovision 2010 Eva Rivas was the best. “Had televoting decided the winner, Armenian contestant Eva Rivas would have taken the first prize, not Lena Meyer of Germany,” experts of Maracon Institute in Bonn said, according to Morgenpost.
The paper writes each country gives 1-12 points to contestants. German representative got 246 points from 30 countries. The points from each country are measured by percents with 1 point equal to 1,72 %; the total number of votes is multiplied with the number of people to get the precise figure.
According to the source, taking into account that Lena had 76,76 mln. fans in Europe, she has received 9,82% of votes.
While, Armenia’s Eva Rivas, who ended 7th with 141 points, has gained 10,42% of the votes, with the total of her fans being 81,48 mln., including 23,73 mln. from Russia. The source says, 9,89 mln. fans voted for Rivas in Germany, according to the number of votes she received from the country.
Maracon website published the chart which shows the distribution of votes and percents for each contestant.