Քաղաքական 15:30 29/07/2010
«Քրդական բանվորական կուսակցությունը» (ՔԲԿ - PKK) տարածել է մի հաղորդագրություն այն մասին, որ թուրքերը քրդերի դեմ կատարվող հարձակումներ կազմակերպելու ծրագիր ունեն, որն էլ աստիճանաբար իրագործում են: Քուրդ զինյալներին կոչ է արվել չլքել դիրքերը Դիարբեքիրի փողոցներում: Այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Հուրհաբեր» (Hurhaber) լրատվական կայքը:
Հիշեցնելով վերջին օրերին քրդերի դեմ իրականացվող բռնաճնշումները և թուրք իշխանավորների ռասիստական հայտարարությունները` «PPK»-ն քրդերին կոչ է արել ինքնակազմակերպվել և ինքնապաշտպանական մարտերի դիմել հենց փողոցներում` վերածելով դրանք ռազմադիրքերի:
Աղբյուրի դիտարկմամբ` քրդական հիշյալ ռազմաքաղաքական կառույցի այդ հայտարարությունը նպատակ ունի Թուրքիայում ստեղծել քաոսային իրավիճակ սեպտեմբերին կայանալիք սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի նախաշեմին:

Region 17:25 29/07/2010
Kurdistan Workers’ Party (PKK) spread a message saying Turks are planning attacks on Kurds and are getting prepared for realizing these gradually. The Kurdish rebels were urged not to withdraw the positions in Diarbekir streets, Hurhaber reported.
Recalling the suppression of the latest days against Kurds and the racist statements of Turkish leadership, PKK called on the Kurds to hold self-defense fights just in the streets turning them into military positions.
According to the source, the statement aims at creating a chaotic situation in Turkey, at the threshold of the constitution referendum in September.