Քաղաքական 13:54 04/09/2010
Թուրք փորձագետ. «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության ամենաառաջադեմ մարդկանց միտքը հասնում է մինչև Աբդուլ Համիդի Օսմանիզմը
Թուրքիայի իշխանությունը` ի դեմս «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության, արտաքին քաղաքականության մեջ թռիչքներ է անում: Այսօր մինչ Ծիծեռնակաբերդ այցելելը ու Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականցված Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հարգելը լրագրողների հետ հանդիպմանը, պատասխանելով Panorama.am-հարցին, թե թուրքական իշխանությունների մոտ այսօր առկա է պատրաստակամություն հաշտվել հայերի հետ, նման տեսակետ հայտնեց թուրք փորձագետ Զաֆեր Յորուքը:
Նրա խոսքով, Թուրքիան փոխել է տարածաշրջանում վարած իր քաղաքականությունը, քրիստոնյա ու մահմեդական ազգերի միջև քիչ թե շատ հավասարություն է մտցրել, այդ երկրում սկսել են խոսել ազգային փոքրամասնությունների խնդիրների մասին, նրանց նույնիսկ իրավունքներ են տվել, չնայած չկան դրանց պաշտպանության մեխանիզմները: «Փոփոխությունների փուլում է, չեմ կարող ասել հասել է վերջնական արդյունքի, եթե այդ քաղաքականությունը շարունակվի, հնարավոր է Թուրքիայի աստղը Անդրկովկասում փայլի»,-ասաց թուրք փորձագետը:
Այս քայլերը նա բավարար չի համարում, սակայն առաջընթաց է համարում: Իսկ առաջընթացի չափը պայմանավորված է «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության ղեկավարների մտավոր ունակությունների չափով: Փորձագետի խոսքով, այդ գործիչների ունակությունները բավարար չեն մեծ քայլեր կատարելու համար: Այդ պատճառով նա հակված է կարծելու, որ Թուրքիայում փոխել են քաղաքականությունը ու գնում դեպի անորոշություն, իսկ դա կարող է երկրի ապակայունացման պատճառ հանդիսանալ:
«ԱԶԿ ամենաառաջադեմ մարդկանց միտքը հասնում է մինչև Աբդուլ Համիդի Օսմանիզմը: Նրանք ավելի լավ բան չեն կարողանում պարզապես պատկերացնել: Այս մտածողության ամենամեծ խնդիրն այն է, որ մահմեդականներ-ոչ մահմեդականներ հարաբերություններում հանդուժողականության սկզբունքն է ընկած»,-ասաց նա:
Զաֆեր Յորուքն ընդգծեց, որ հանդուրժողականությունն արդեն իսկ ավտորիտար հասկացություն է, այստեղ կա հանդուրժող ու հանդուրժվող: «Սա հավասարություն չէ, հիերարխիա է, կարծում եմ ԱԶԿ-ի սահմանը հենց այստեղ վերջանում է, նա չի կարողանում գնալ հավասարություն»,-ասաց թուրք բանախոսը, ավելացնելով, որ Թուրքիայի պետության համար սա մեծ առաջընթաց կարելի է համարել:

Политика 15:54 04/09/2010
Турецкий эксперт: Полет мыслей ведущих лиц партии “Справедливости и развития” достигает османизма Абдула Хамида
Власти Турции, в лице партии “Справедливости и развития” совершают большие взлеты во внешней политике. Об этом на встрече с журналистами в Ереване заявил турецкий эксперт Зафер Йорук, посетивший после этого мемориал памяти жертв Геноцида армян, совершенного Османской Турцией.
Отвечая на вопрос корреспондента Panorama.am о готовности турок примириться с армянами, он отметил, что Турция изменила свою политику в регионе и внесла некоторое равновесие в отношения с мусульманскими нациями. Кроме того, в этой стране заговорили о проблемах нацменьшинств, им даже дали права, хотя механизмов их защиты нет.
“Турция на этапе реформ, не могу сказать, что она достигла окончательного результата, если эта политика продолжится, звезда Турции может загореться на небе Закавказья”, - сказал турецкий эксперт.
Эти шаги он не считает достаточными, однако прогресс отмечает. А размер прогресса обусловлен мерой умственных способностей руководителей партии “Справедливости и развития”.
По словам эксперта, способности этих деятелей недостаточны для совершения больших шагов. По этой причине он склонен считать, что в Турции изменили политику и идут к неопределенности, а это может стать причиной дестабилизации страны.
“Полет мыслей самых ведущих лиц партии “Справедливости и развития” достигает османизма Абдула Хамида. Ничего лучшего они просто не могут себе представить. Самая большая проблема этого мышления в том, что в отношениях мусульмане-немусульмане лежит принцип толерантности”, - сказал он.