Աշխարհում 19:02 14/09/2010
«Ճարահատյալ, թուրքական խաղի շարունակություն». Ռիչարդ Կիրակոսյանը մերժել է Թուրքիայի վարչապետի հրավերը
Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի ղեկավար, վերլուծաբան Ռիչարդ Կիրակոսյանը նույնպես Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կողմից սեպտեմբերի 17-22-ը Թուրքիա այցելելու և Վանում լինելու ու Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցում տրվելիք պատարագին մասնակցելու հրավեր է ստացել: Panorama.am-ին Ռ. Կիրակոսյանն ասաց, որ ինքը մերժել է ու չի գնալու:
Նշենք, որ այսօրվա ընթացքում Թուրքիայի վարչապետի անունից Հայաստանի մի շարք քաղաքական գործիչներ, վերլուծաբաններ, ՀԿ-ների ներկայացուցիչներ ու լրագրողներ սեպտեմբերի 17-22-ը Թուրքիա այցելելու հրավեր են ստացել:
Թուրքիայի վարչապետի այս քայլը վերլուծաբան Ռ. Կիրակոսյանը գնահատեց որպես «ճարահատյալ, թուրքական խաղի շարունակություն»:
«Թուրքիայի կողմից սա անլուրջ քայլ է, թատրոնի է նմանվում: Նրանք սպասում էին հանրաքվեի անցկացմանը, գոնե նորմալ ժամանակին նման հրավերով հանդես գային»,- ասաց նա:
Փորձագետի համար հստակ է, որ Թուրքիան Հայաստանի հետո հարաբերությունները նորմալացնելու որևէ քայլի կգնա կամ որոշում կկայացնի միայն 2011 թ. խորհրդարանական ընտրություններից հետո, իսկ այս ամենը, ըստ նրա, ընդամենը թուրքական խաղ է:

Politics 19:48 14/09/2010
«Continuation of the Turkish game in desperation.» Giragosian rejected the invitation of the Turkish Prime Minister
Head of Armenian Centre for National and International Studies Richard Giragosian too has got an invitation from the Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan for visiting Turkey on September 17-22, being in Van and participating in the liturgy in Surb Khach (Holy Cross) church in Akhtamar. R. Kirakosyan told Panorama.am that he has rejected the invitation and is not going to go there.
It should be noted that today a number of Armenian politicians, analysts, NGO representatives and journalists have received an invitation on behalf of the Turkish Prime Minister to visit Turkey on September 17-22.
Analyst R. Kirakosyan assessed this step of Turkish Prime Minister as a “Continuation of the Turkish game in desperation."
"This frivolous step of Turkey is rather like a performance. They were waiting for the referendum, they were to come up with the suggestion on time." he said.
It is clear for the expert that Turkey will normalize relations with Armenia only after the parliamentary elections in 2011. And all this, according to him, is only a game by Turkey.