Քաղաքական 16:45 22/09/2010
Իրանի Արևմտյան Ազերբայջան նահանգում Իրանի զինված ուժերի կողմից անցկացված շքերթի ժամանակ ահաբեկիչների պայթեցրած ռումբի են հետևանքով քաղաքացիների շրջանում կան զոհեր և վիրավորներ: Այդ մասին հայտնում է իրանական «խաբարօնլայն.իռ» կայքը:
Արևմտյան Ազերբայջանի նահանգապետ Վահիդ Ջալալզադեն տեղեկացրել է, որ դեռևս ստույգ տեղեկություններ չկան զոհերի և վիրավորների թվի վերաբերյալ, սակայն ոչ պաշտոնական տվյալներով`նրանց թիվը հասնում է 15-ի:
Իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ`այսօր Իրանի ԶՈՒ կողմից անցկացված զորավարժության ընթացքում ցուցադրվել են 20 հատ բալիստիկ հրթիռներ: Դրանք են` ցամաքից ցամաք 2000 կմ հեռահար թռիչքով 4, ցամաքից ցամաք թռչող 4 «Ղադր», 8 «Շահաբ» և 4 հատ «Ֆաթեհ 110» հրթիռներ: Ի իվս վերոնշյալ հրթիռների` ցուցադրվել են հակաօդային պաշտպանության համակարգեր, ծովային հրթիռներ, տանկեր և այլ զրահատեխնիկա:
Իրանի պաշտպանության նախարար Ահմադ Վահիդին էլ հայտարարել է, որ իրանցի մասնագետներն աշխատում են, որ ռուսական S 300 հակաօդային պաշտպանության համակարգի նմանությամբ համակարգ ստեղծեն:

Политика 17:20 22/09/2010
Во время военного парада в провинции Западный Азербайджан Ирана террористы взорвали бомбу, в результате чего среди мирных жителей есть жертвы и раненные. Об этом сообщает иранский сайт “хабаронлайн.ир”.
Губернатор провинции Западный Азербайджан Вахид Джалалзаде сообщил, что пока нет точных данных о числе жертв и раненных, но по не официальным данным их число достигает 15.
Как передает информагентство “ФАРС”, во время военного парада были продемонстрированы 20 баллистических ракет, системы противовоздушной обороны, морские ракеты, танки и другая бронетехника.
В свою очередь министр обороны Ирана Ахмад Вахиди заявил, что иранские специалисты работают над созданием системы-аналога российской системы противоздушной обороны С 300.