Քաղաքական 16:45 22/09/2010
Իրանի Արևմտյան Ազերբայջան նահանգում Իրանի զինված ուժերի կողմից անցկացված շքերթի ժամանակ ահաբեկիչների պայթեցրած ռումբի են հետևանքով քաղաքացիների շրջանում կան զոհեր և վիրավորներ: Այդ մասին հայտնում է իրանական «խաբարօնլայն.իռ» կայքը:
Արևմտյան Ազերբայջանի նահանգապետ Վահիդ Ջալալզադեն տեղեկացրել է, որ դեռևս ստույգ տեղեկություններ չկան զոհերի և վիրավորների թվի վերաբերյալ, սակայն ոչ պաշտոնական տվյալներով`նրանց թիվը հասնում է 15-ի:
Իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ`այսօր Իրանի ԶՈՒ կողմից անցկացված զորավարժության ընթացքում ցուցադրվել են 20 հատ բալիստիկ հրթիռներ: Դրանք են` ցամաքից ցամաք 2000 կմ հեռահար թռիչքով 4, ցամաքից ցամաք թռչող 4 «Ղադր», 8 «Շահաբ» և 4 հատ «Ֆաթեհ 110» հրթիռներ: Ի իվս վերոնշյալ հրթիռների` ցուցադրվել են հակաօդային պաշտպանության համակարգեր, ծովային հրթիռներ, տանկեր և այլ զրահատեխնիկա:
Իրանի պաշտպանության նախարար Ահմադ Վահիդին էլ հայտարարել է, որ իրանցի մասնագետներն աշխատում են, որ ռուսական S 300 հակաօդային պաշտպանության համակարգի նմանությամբ համակարգ ստեղծեն:

Region 17:06 22/09/2010
A bomb blast in northwestern Iran killed nine people and injured at least 20 others on Wednesday, local media reported.
The explosion happened during a military parade in the northwestern Kurdish town of Mahabad in West Azarbaijan province, “Xabaronline.ir” reported.
Governor of West Azarbaijan province Vahid Jalalzadeh told the official IRNA news agency that the nine killed were mostly women and children, adding "anti-Revolution agents have always carried out such brutal acts to take revenge on the people of Mahabad who are always in the scene."
The Iranian armed forces staged military parades all throughout the country on Wednesday to mark the start of the Week of Defense, commemorating Iranian sacrifices during the eight-year Iraq-Iran war in the 1980s.