Հասարակություն 10:43 28/09/2010
Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարար Էրթուղրուլ Գյունայը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ ընդդիմադիր «Ազգայնական շարժում» կուսակցության ղեկավար Դևլեթ Բահչելիի` մի քանի տասնյակ նահանգային կառույցների ղեկավարների հետ Անիի ավերակներում հոկտեմբերի 1-ին նամազ անելու մտադրությունը հակասահմանադրական է:
Թուրքական «Հաբերգեչ» (Habergec) լրատվամիջոցի տեղեկացմամբ` նախարարի պարզաբանումը եղել է հետևյալը. «Խմբակային այդպիսի ակցիան հակասահմանադրական կարող է լինել: Մինչդեռ անհատապես նա կարող է մաքուր մի վայրում նամազ անել»:
Հիշեցնենք, որ Բահչելին հայտարարել էր, թե, ի պատասխան Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցում մատուցված պատարագի, իրենք էլ ուրբաթօրյա նամազ են անելու Անիի ավերակներում:

Общество 11:08 28/09/2010
Намерение руководителя партии “Националистическое движение” Девлета Бахчели провести 1 октября на развалинах Ани намаз вместе с руководителями местных структур является антиконституционным. Такую точку зрения в беседе с журналистами высказал министр культуры и туризма Турции Эртугрул Гюнай.
Как сообщает агентство Habergec, министр сказал: “Подобная групповая акция может быть антиконституционной. Между тем, лично Бахчели может в одиночку где-нибудь в чистом месте провести намаз.”
Напомним, что Бахчели заявил, что в ответ на христианскую литургию в армянской церкви Сурб Хач острова Ахтамар он проведет пятничный намаз на развалинах средневекового армянского города Ани.