Հասարակություն 10:43 28/09/2010
Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարար Էրթուղրուլ Գյունայը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ ընդդիմադիր «Ազգայնական շարժում» կուսակցության ղեկավար Դևլեթ Բահչելիի` մի քանի տասնյակ նահանգային կառույցների ղեկավարների հետ Անիի ավերակներում հոկտեմբերի 1-ին նամազ անելու մտադրությունը հակասահմանադրական է:
Թուրքական «Հաբերգեչ» (Habergec) լրատվամիջոցի տեղեկացմամբ` նախարարի պարզաբանումը եղել է հետևյալը. «Խմբակային այդպիսի ակցիան հակասահմանադրական կարող է լինել: Մինչդեռ անհատապես նա կարող է մաքուր մի վայրում նամազ անել»:
Հիշեցնենք, որ Բահչելին հայտարարել էր, թե, ի պատասխան Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցում մատուցված պատարագի, իրենք էլ ուրբաթօրյա նամազ են անելու Անիի ավերակներում:

Society 11:56 28/09/2010
Turkish Minister of Culture and Tourism Ertuğrul Günay told reporters that the decision of leader of Nationalist Movement Party Devlet Bahçeli to offer collective namaz in Ani Ruins with heads of several dozens of provincial organizations on October 1 is anti-constitutional.
According to Habergec, the Minister said: “Similar collective action can be anti-constitutional. While Bahçeli personally could offer namaz in a clean place.”
Note that Bahçeli declared that in response to the Mass offered in the Surb Khach Church on Aghtamar Island they are going to offer namaz on Friday in Ani Ruins.