Քաղաքական 15:12 20/10/2010
Լրագրողներ առանց սահմանների (Reporters without borders) միջազգային կազմակերպությունը հրապարակել է աշխարհի երկրներում ԶԼՄ-ների ազատության այս տարվա ինդեքսը: Զեկույցի համաձայն, Հայաստանը էականորեն բարելավել է դիրքերը` 178 երկրների շարքում հանգրվանելով 101-րդ հորիզոնականում:
Վարկանիշային աղյուսակը գլխավորում են եվրոպական երկրները. Ֆինլանդիա, Իսլանդիա, Նիդերլանդեր, Նորվեգիա, Շվեդիա, Շվեցարիա, Ավստրիա, Էստոնիա, Իռլանդիա: Առաջին տասնյակում ոչ եվրոպական միակ երկիրը Նոր Զելանդիան է:
Հետնապահները ավտորիտար ռեժիմով աչքի ընկնող երկրներն են` Ռուանդա, Եմեն, Չինաստան, Սուդան, Սիրիա, Բիրմա, Իրան, Թուրքմենստան, Հյուսիսային Կորեա, Էրիտրեա:
Հետխորհրդդային երկրներից, ըստ կազմակերպության փորձագետների, առավել ազատ մամուլ ունեն Էստոնիան (9), Լիտվան (11) և Լատվիան (30): Վերջիններս ընդգրկված են «Ազատ մամուլ ունեցող» երկրների խմբում:
Նրանց հաջորդում են Մոլդովան (75), Վրաստանը (99) և Հայաստանը (101): Աղյուսակի միջին հատվածում տեղակայված այս խումբը փորաձգետները որակել են որպես «որոշակի խնդիրներ ունեցող»:
Մյուսները ներառված են կամ «դժվար վիճակում գտնվող» կամ «շատ լուրջ վիճակ ունեցող» երկրների ցանկում և համապատասխանաբար զբաղեցնում են հետևյալ հորիզոնականները. Տաջիկստան (115), Ուկրաինա (131), Ռուսաստան (140), Ադրբեջան (152), Բելառուս (154), Ղրղզստան (159), Ղազախստան (162), Ուզբեկստան (163) և Թուրքմենստան (176):
Հայաստանի հարևաններից ինչպես արդեն նշվեց, առաջատարը Վրաստանն է, որ աղյուսակում հանգրվանել է անմիջապես մեր հարևանությամբ: Իսկ Ադրբեջանը, Թուրքիան (138) և Իրանը (175) հետնապահների դերում են: Ընտ որում, նախորդ տարվա համեմատ Հայաստանի բոլոր չորս հարևանները զգալիորեն հետընթաց են ապրել մամուլի ազատության բնագավառում, իսկ Հայաստանն, ըստ կազմակերպության փորձագետների, բարելավել է թե ինդեքսը, թե աղյուսակում ունեցած դիրքը:

Politics 16:26 20/10/2010
Reporters without borders international watchdog organization has released Press Freedom Index 2010. According to the index, Armenia has advanced and is running 101st among 178 countries.
North European countries of Finland, Iceland, Netherlands, Norway, Sweden and Switzerland, as well as Austria, Estonia and Ireland share first places, with New Zealand being the only non-European country running among top 10.
Ruanda, Yemen, China, Sudan, Syria, Birma, Turkmenistan, Iran, North Korea, Eritrea are among countries traditionally ending last in the list.
Estonia (9), Lithuania (11) and Latvia (30) are the only post-Soviet states included in “free” country list.
The other post-Soviet states like Moldova (75), Georgia (99) and Armenia (101) are qualified as “countries with some problems”.
The remaing post-Soviet countries are running as follows: Tajikistan (115), Ukraine (131), Russia (140), Azerbaijan (152), Belarus (154), Kyrgyzstan (159), Kazakhstan, (162), Uzbekistan (163) and Turkmenistan (176).
As regards Armenia’s neighbors, Georgia is leading at 99th horizontal. Azerbaijan, Turkey (138) and Iran (175) are ending among the last. During the year Armenia’s all 4 neighbors have stepped backwards in the press freedom sphere, while Armenia has advanced both in terms of the index and its position in the list, experts say.