Քաղաքական 18:07 03/11/2010
Աֆղանստանի տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցության 4-րդ համաժողովին մասնակցելու նպատակով Ստամբուլ ժամանած Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը պատասխանել է լրագրողների հարցերին, որոնք վերաբերել են նաև ղարաբաղյան հիմնախնդրին: Այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Tumgazeteler» լրատվական կայքը: Աղբյուրի համաձայն` Մամեդյարովը նշել է, որ առաջիկայում հանդիպելու է ՀՀ արտգործնախար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ: Բայց նա դեռ վաղ է համարել նշել, թե հանդիպման ժամանակ ինչ հարցերի շուրջ են քննարկում ծավալելու:
«Աստրախանում հագեցած բանակցություններ եղան: Երեք նախագահներն էլ արտգործնախարարներին հրահանգել են շարունակել բանակցությունները: Մոտ ժամանակներս աշխատելու ենք հանդիպում կազմակերպելու ուղղությամբ: Այդ հանդիպումից հետո հանդես կգանք հայտարարությամբ, բայց վաղ է դեռ հանդիպումը չկայացած որևէ հայտարարություն անել»,- ասել է Մամեդյարովը: Նա նաև նշել է, որ դեկտեմբերի 1-2 Ղազախստանում հրավիրվելիք ԵԱՀԿ գագաթաժողովը շրջադարձային նշանակություն կարող է ունենալ ղարաբաղյան խնդրի լուծման համար: Ըստ նրա` պատտարստվել է Կովկասին երկարատև խաղաղություն բերող մի ճանապարհային քարտեզ:

Region 19:22 03/11/2010
Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov raised Nagorno-Karabakh settlement process today during the meeting with journalists in Istanbul. He said the OSCE summit in Astana may be a turning point in the process of finding a peaceful resolution to the Nagorno-Karabakh conflict, according to Tumgazeteler.
Mammadyarov said that he is intent to meet with his Armenian counterpart Edward Nalbandian shortly. Foreign Ministers have been instructed to continue the negotiation process during the latest trilateral meeting of the Armenian, Russian and Azerbaijani Presidents in Astrakhan.
"We have had detailed discussions on the Karabakh conflict settlement in Astrakhan. The Presidents of Russia, Armenia and Azerbaijan have commissioned the Foreign Ministers to hold a new meeting to discuss the settlement details. We are currently working on this meeting and only after we will be able to speak about the positions of the sides", Azerbaijani FM Elmar Mammadyarov said. He noted that the OSCE summit due December 1-2 in Astana may become a turning point in the Nagorno-Karabakh settlement process.
Mammadyarov said a "road map" on resolving the conflict has been prepared to restore peace and stability in the Caucasus.