Հասարակություն 20:06 10/11/2010
Չնայած այն հրապարակումներին, որ Ադրբեջանը կբողոքի ու կփորձի ձախողել Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցությունը Լոնդոնում անցկացվող World Travel Marketզբոսաշրջային միջազգային հեղինակավոր ցուցահանդեսին, այնուամենայնիվ Ղարաբաղը մասնակցում է և ունի իր առանձին տաղավարը` հենց Հայաստանի տաղավարի կողքին: Նշենք, որ նախորդ տարի նոյեմբերի 11-12-ը Հայաստանը և Լեռնային Ղարաբաղը մասնակցել են World Travel Market-ին առանձին տաղավարներով:
Այս տարի, ինչպես հաղորդել էր թուրքական Cihan գործակալությունը, ադրբեջանցիները հարյուրավոր նամակներ են ուղարկել WTM-ի ներկայացուցիչներին, որոնցում նշում են, թե իբր «Լեռնային Ղարաբաղը օկուպացվել է հայկական ուժերի կողմից և մինչև օրս գտնվում է Հայաստանի վերահսկողության տակ»: Բացի այդ, ադրբեջանցիներն իրենց էլեկտրոնային նամակներում զգուշացրել են Մեծ Բրիտանիայի և Միացյալ Նահանգների քաղաքացիներին չայցելել Լեռնային Ղարաբաղ:
Բլոգներից մեկում զետեղված մի հրապարակման մեջ հեղինակը կարծիք է հայտնում, որ ղարաբաղյան տաղավարը լավ ձևավորված է, գեղեցիկ, հարմարավետ, տաք ու ավելի հետաքրքիր է, քան հենց Հայաստանի ու Ադրբեջանի տաղավարները: Միակ բանը որ դու չի եկել հեղինակին, «Karabakh» բառի տառերի մեջ եղած փոքր խաչերն են եղել:
«Ցուցահանդեսում Ղարաբաղի անկյունը մի տեղ է, որտեղ կարող ես մի բաժակ սուրճ, թեյ կամ գինի խմել ու ընկերական զրուցել: Այնտեղ իրոք տաք է, հարմարավետ ու հյուրընկալ: Հիասքանչ է. ահա այն առաջին զգացումը, որն ունեցա այն տեսնելուն պես»,-գրում է հեղինակը:
Հայաստանի տաղավարում հեղինակին դուր է եկել պատվիրակության անդամների վերաբերմունքը` ընկերական են, օգնելու պատրաստակամ, ուրախ ու աշխույժ: Նա դժգոհում է, որ արդի Հյաաստանից ոչինչ չկար տաղավարում, ամբողջը եկեղեցիներ են ու ազգային բաներ:
Ադրբեջանի տաղավարը նա գնահատում է որպես սովորական: Ադրբեջանի մեծ քարտեզ` որի վրա ադրբեջանցիները հիշել են «Հայաստանի կողմից օկուպացրած» տարածքների մասին:
Հարավային Կովկասի երկրների տաղավարներից նրան դուր է եկել Վրաստանի տաղավարը, որտեղ նա տեսել է արդիականություն:

Region 20:00 10/11/2010
Despite reports that Azerbaijan would protest and try preventing Karabakh’s representation at the World Travel Market (WTM) in London, Karabakh did have its small separate pavilion right next to Armenia at this prestigious annual world forum. Just as it was on November 11-12, 2009 Armenia and Nagorno Karabakh were represented in WTM exhibition in separate pavilions. Moreover despite its very modest size, Karabakh’s representation was cozy, very warm, nicely designed and much more interesting than any other countries for that matter.
“Karabakh’s corner at the WTM was a kind of place where you’d like to get in for a cup of tea or coffee, or a glass of wine or so, have a friendly chat. It really felt very warm, welcoming and comfortable. Charming - that was my first reaction as I saw it,” one of the visitors says commenting on the forum.
“Azerbaijan’s pavilion was unremarkable,” notices one of the participants. Putting on the top of it a weird map of Azerbaijan with the empty space to indicate Armenia, “and the inscription “territory occupied by Armenia” was inappropriate and totally out of place,” he says.
Speaking about representation of Armenia the visitor mentioned that the people (members of the delegation) were friendly, helpful and cheerful. As for the other country of the South Caucasus Georgia he noticed that the coolest design was that of Georgia’s. You could feel modernity there, and you could actually see it from afar.