Հասարակություն 20:06 10/11/2010
Չնայած այն հրապարակումներին, որ Ադրբեջանը կբողոքի ու կփորձի ձախողել Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցությունը Լոնդոնում անցկացվող World Travel Marketզբոսաշրջային միջազգային հեղինակավոր ցուցահանդեսին, այնուամենայնիվ Ղարաբաղը մասնակցում է և ունի իր առանձին տաղավարը` հենց Հայաստանի տաղավարի կողքին: Նշենք, որ նախորդ տարի նոյեմբերի 11-12-ը Հայաստանը և Լեռնային Ղարաբաղը մասնակցել են World Travel Market-ին առանձին տաղավարներով:
Այս տարի, ինչպես հաղորդել էր թուրքական Cihan գործակալությունը, ադրբեջանցիները հարյուրավոր նամակներ են ուղարկել WTM-ի ներկայացուցիչներին, որոնցում նշում են, թե իբր «Լեռնային Ղարաբաղը օկուպացվել է հայկական ուժերի կողմից և մինչև օրս գտնվում է Հայաստանի վերահսկողության տակ»: Բացի այդ, ադրբեջանցիներն իրենց էլեկտրոնային նամակներում զգուշացրել են Մեծ Բրիտանիայի և Միացյալ Նահանգների քաղաքացիներին չայցելել Լեռնային Ղարաբաղ:
Բլոգներից մեկում զետեղված մի հրապարակման մեջ հեղինակը կարծիք է հայտնում, որ ղարաբաղյան տաղավարը լավ ձևավորված է, գեղեցիկ, հարմարավետ, տաք ու ավելի հետաքրքիր է, քան հենց Հայաստանի ու Ադրբեջանի տաղավարները: Միակ բանը որ դու չի եկել հեղինակին, «Karabakh» բառի տառերի մեջ եղած փոքր խաչերն են եղել:
«Ցուցահանդեսում Ղարաբաղի անկյունը մի տեղ է, որտեղ կարող ես մի բաժակ սուրճ, թեյ կամ գինի խմել ու ընկերական զրուցել: Այնտեղ իրոք տաք է, հարմարավետ ու հյուրընկալ: Հիասքանչ է. ահա այն առաջին զգացումը, որն ունեցա այն տեսնելուն պես»,-գրում է հեղինակը:
Հայաստանի տաղավարում հեղինակին դուր է եկել պատվիրակության անդամների վերաբերմունքը` ընկերական են, օգնելու պատրաստակամ, ուրախ ու աշխույժ: Նա դժգոհում է, որ արդի Հյաաստանից ոչինչ չկար տաղավարում, ամբողջը եկեղեցիներ են ու ազգային բաներ:
Ադրբեջանի տաղավարը նա գնահատում է որպես սովորական: Ադրբեջանի մեծ քարտեզ` որի վրա ադրբեջանցիները հիշել են «Հայաստանի կողմից օկուպացրած» տարածքների մասին:
Հարավային Կովկասի երկրների տաղավարներից նրան դուր է եկել Վրաստանի տաղավարը, որտեղ նա տեսել է արդիականություն:

Общество 20:24 10/11/2010
Несмотря на все заявления, что Азербайджан выразит протест и попытается воспрепятствовать участию Нагорного Карабаха в авторитетной туристической выставке World Travel Market в Лондоне, тем не мене, Карабах в ней участвует и имеет свой отдельный павильон рядом с павильоном Армении. Отметим, что в прошлом году 11-12 ноября Армения и Арцах также приняли участие в данной выставке отдельными павильонами.
В этом году, как сообщило турецкое агентство Cihan, азербайджанцы написали сотни писем организаторам WTM, в которых сказано, что Нагорный Карабах “оккупирован вооруженными силами Армении и до сегодняшнего дня находится под контролем Армении”. Кроме того, азербайджанцы в своих электронных письмах призвали граждан Великобритании и США не посещать Нагорный Карабах.
В публикации в одном из блогов высказано мнение, что карабахский павильон хорошо оформлен, он красивый, уютный, теплый, и более интересный, чем павильоны Армении или Азербайджана. Единственное, что не понравилось автору публикации – маленькие кресты внутри букв слова Karabakh.
“Уголок Карабаха на выставке – это место, где можно выпить чашечку кофе или чая, или стаканчик вина и предаться дружеской беседе. Там тепло, уютно и чувствуется гостеприимство. Очаровательно - вот первое чувство, которое посетило меня при виде этого павильона”, - пишет автор.
В павильоне Армении ему понравилось отношение представителей страны – они дружественны, готовы помочь, радостны и активны. Он выражает недовольство тем, что на выставке не представлена современная Армения – только церкви и всякие национальные принадлежности.
Азербайджанский павильон автор публикации описывает как обычный. Большая карта Азербайджана не без “оккупированных Арменией” земель.
Из павильонов стран Южного Кавказа ему больше всего понравился павильон Грузии, в котором видна современность.