Աշխարհում 13:13 15/11/2010
Ադրբեջանի Հանրապետությունում ծավալված հակաիսլամական շարժումների ներքո այդ երկրի որոշ հրատակչություններ և լրատվամիջոցներ իսլամական սրբությունների նկատմամբ վիրավորական վերաբերմունք են դրսևորում:
Այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության փոխանցմամբ` ուրբաթօրյա աղոթքի ժամանակ հայտարարել է Թավրիզի իմամ Մոհսեն Մոջթահեդ Շաբեսթարին:
Իրանցի բարձրաստիճան հոգևորականը, քննադատելով Ադրբեջանի կառավարությանը, նշել է. «Բաքվի կառավարությունը չպետք է դառնա սիոնիստական ռեժիմի կամակատարը: Վերջերս ադրբեջանական «Ալմա» և «Յունիքալ» հրատարակչությունները Մոհամմադ մարգարեի նկատմամբ վիրավորական հոդվածներ էին հրապարակել»:
«Վերջին տարիների ընթացքում Ադրբեջանի Հանրապետության կառավարության անտարբերությանը զուգահեռ, այդ երկիրը, դառնալով Իսլամական կոնֆերանս կազմակերպության (ԻԿԿ) անդամ, վերածվել է սիոնիստական գործակալների հավաքատեղի»,-եզրափակում է իրանական կայքը:
Հիշեցնենք, որ անցյալ շաբաթ իրանցի ազդեցիկ հոգևորականներից մեկը` Արդեբիլի իմամ Սեյյեդ Հասան Ամելին, ևս քննադատել էր Ադրբեջանի կառավարությանն ու ադրբեջանական «Ալմա» շաբաթաթերթին:

ФАРС: Член Исламской конференции – Азербайджан превратился в место сбора сионистских наемников
На фоне развернувшихся в Азербайджане антиисламских движений некоторые издания и СМИ этой страны оскорбляют исламские святыни. Об этом, как передает иранское информационное агентство “ФАРС”, заявил на пятничной молитве имам Тебриза Мохсен Моджтахед Шабестари.
Высокопоставленный священнослужитель Ирана, критикуя правительство Азербайджана, отметил: “Правительство Баку не должно становиться исполняющим волю сионистского режима. Недавно издания “Алма” и “Юникал” опубликовали статьи, оскорбляющие пророка Мухаммеда”.
“В последние годы, параллельно с безразличием правительства Азербайджана, эта страна, став членом Исламской конференции, превратилась в место сбора сионистских наемников”, - резюмирует иранский сайт.
Напомним, что на прошлой неделе имам провинции Ардебиль Сейед Гасан Амели также раскритиковал правительство Азербайджана и еженедельник “Алма”.