Հասարակություն 13:24 17/11/2010
Ռուսաստանի հայերի միության /ՌՀՄ/ փոխնախագահ, հայտնի բևեռախույզ և քաղաքական գործիչ Արթուր Չիլիգարովն այսօր ՌՀՄ չորրորդ համագումարում զեկուցեց, որ հետևելով ՀՀ նախագահի հորդորին` իր վերջին գիտարշավի ժամանակ մոլորակի հյուսիային բևեռում բարձրացրել է նաև Հայաստանի Հանրապետության պետական դրոշը:
Ինչպես հայտնում է Panorama.am-ի թղթակիցը, այս մասին զեկուցելուց հետո ԽՍՀՄ և ՌԴ հերոս Արթուր Չիլիգարովը բևեռում ծածանված դրոշը` համագումարի մասնակիցների ծափողջույնների ներքո փոխանցեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին:
Հայազգի բևեռախույզը հյուսիասյին բևեռում բարձրացրել է նաև ՌԴՄ դրոշը, որն էլ իր հերթին փոխանցեց ՌՀՄ նախագահ Արա Աբրահամյանին:
ՌՀՄ-ն այսօր Մոսկվայում գումարեց չորրորդ համագումարը, որն համընկել է կազմակերպության 10-ամյա հոբելյանի հետ:
Այսօր կայացած համագումարին իր մասնակցությունն է բերել նաև աշխատանքային այցով ՌԴ-ում գտնվող ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Общество 14:03 17/11/2010
Вице-президент Союза армян России (САР), известный исследователь и политический деятель Артур Чилингаров доложил сегодня в ходе 4-го съезда САР, что следуя призыву президента Армении, во время своего последнего научного похода поднял на Северном полюсе также государственный флаг Армении.
Как сообщает корреспондент Panorama.am из Москвы, после доклада об этом герой СССР и России Артур Чилингаров под аплодисменты участников съезда передал установленный на полюсе флаг президенту РА Сержу Саргсяну.
Исследователь армянского происхождения поднял на Северном полюсе также флаг САР, который в свою очередь передал президенту САР Ара Абраамяну.
Отметим, что в Москве сегодня проходит 4-й съезд Союза армян России, который совпал с 10-летним юбилеем Союза. На съезде присутствует также находящийся с рабочим визитом в Москве президент Армении Серж Саргсян.