Քաղաքական 11:45 04/12/2010
«Ռոյթերս» գործակալությունը, հղում անելով գերմանական աղբյուրներին, հաղորդում է, թե Wikileaks-ի գաղտնազերծած փաստաթղթերի պատճառով հրաժարական է տվել երկրի արտգործնախարար Գիդո Վեստերվելի գլխավորած Ազատ ժողովրդավարական կուսակցության խորհրդի նախագահ Հելմուտ Մեցները:
Կուսակցության ղեկավարությունը, հիմնվելով Wikileaks-ի գաղտնի նամակագրություններին, պարզել է, որ Մեցները Գերմանիայում ԱՄՆ դեսպանատանը մանրամասներ է փոխանցել երկրում անցկացված ընտրությունների ու կոալիցիայի ձևավորման բանակցությունների մանրամասների վերաբերյալ:
Գործակալության փոխանցմամբ, 42-ամյա Մեցները թողել է պաշտոնը կուսակցության ղեկավարության հետ «փոխադարձ համաձայնությամբ»: Մեցները կուսակցության բյուրոյի ղեկավարի պաշտոնը ստանձնել էր սույն թվականի սկզբին: Նրա լիազորությունների մեջ էր մտնում կուսակցության միջազգային կապերի համակարգումը:
Ազատ ժողովրդավարական կուսակցության մամուլի քարտուղար Վուլֆ Էմեի խոսքերով, Մեցներն ընդունել է իր մեղքը ԱՄՆ դեսպանատանը կուսակցության ներքին խոհանոցային տեղեկատվություն տալու համար:

In the world 11:55 04/12/2010
German foreign minister's chief of staff has taken time off following the revelation he was the unidentified official cited in U.S. dispatches made public by WikiLeaks who shared information with American diplomats, his political party said Friday.
Helmut Metzner took vacation time after it was disclosed he was the source described in dispatches by U.S. Ambassador Philip Murphy, according to an official with the Free Democrats party, who spoke on customary condition of anonymity.
Such a step is usually a precursor to resignation, though German media speculated that Metzner would get another job in the party that is headed by Guido Westerwelle, the country's foreign minister.