Քաղաքական 12:59 14/02/2011
«Ռազմատենչ հռետորաբանություն` Բաքվից» նախադասությունը կովկասյան ժուռնալիստիկայում շաբլոն է դարձել, «Eurasianet.org»-ում գրել է ազատ լրագրող Ջոշուա Կուչերան (Joshua Kucera)` անդրադառնալով օրերս Ադրբեջանի պաշտպանության նախագահ Սաֆար Աբիևի` ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հետ հանդիպման ժամանակ արված հայտարարությանը:
Հիշեցնենք` այդ երկրի Պնախարարը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը Ղարաբաղի համար լրջորեն պատրաստվում է Հայաստանի դեմ պատերազմելուն: «Ծանր է, երբ նման հայտարարություններ են արվում: Այդ հայտարարությունը իմ ականջներին առավել բթամիտ է հնչում, քան նորմալ», –գրել է Կուչերան:
«Հայկական ռազմական ուժերի կողմից ռազմական գործողությունների կանխամտածված վերսկսումը հավանական չէ, բայց չի բացառվում, քանզի երևանյան մեկնաբանները և ռազմական գործիչները Ղարաբաղից զգուշացրել են, որ վտանգի դեպքում «պրեվինտիվ պատերազմը» անխուսափելի է», -նկատել է Կուչերան:
Ըստ հոդվածագրի, Ֆիզուլիի ու Ջերբարիլի համար պայքարը Ադրբեջանի վրա ծանր կնստի, քանզի լեռնային դժվարությունները հաղթահարելու համար Բաքվին եռապատիկ անգամ ավել ուժ է հարկավոր: Անդրադառնալով հայկական բանակում տիրող բարոյա-հոգեբանական վիճակին, Կուչերան նկատել է, որ այն ավելի բարձր է, քան ադրբեջանական բանակում է: «Ադրբեջանական բանակը տառապում է նախկինում տարած պարտությամբ, այստեղ համընդհանուր կոռուպցիա է տիրում և ինքնասպաունթյունների աճ կա», -գրել է Կուչերան:
Եթե պատերազմ վերսկսվի, ըստ ամերիկացի լրագրողի, Ադրբեջանի քաղաքացիները շատ ավելի խոցելի կլինեն, քանի որ քաղաքներն ու գյուղերը ավելի մոտ են ղարաբաղյան հակամարտության շփման գծին:
Նշենք, որ Սաֆար Աբիևի հայտարարությունը մեկնաբանելով ԼՂ Պաշտպանության բանակի լրատվական ծառայության ղեկավար Սենոր Հասրաթյանն ասել էր. «ԼՂՀ ՊԲ բոլոր ստորաբաժանումները պատրաստ են ցանկացած պարագայում դիմագրավելու հակառակորդի ցանկացած նախահարձակ քայլի: ԼՂՀ պաշտպանության բանակի հրամանատարությունը շատ լավ է գիտակցում աշխարհաքաղաքական ներկա զարգացումների էությունը: ՊԲ հրամանատարությունն ամենօրյա աշխատանք է տանում ծառայությունը բարձր մակարդակով կազմակերպելու և անհրաժեշտության դեպքում հակառակորդին արժանի հակահարված տալու համար»:

Politics 14:15 14/02/2011
The phrase "bellicose rhetoric from Baku" is by now a firmly entrenched cliché of Caucasus journalism, independent journalist Joshua Kucera published a story in “Eurosianet.org” referring to Azerbaijan’s Defence Minister Safar Abiyev’s statement that Azerbaijan is seriously preparing for war with Armenia over the disputed region of Nagorny Karabakh.
It’s worth reminding that Azerbaijan’s Defence Minister told OSCE Minsk Group co-chairs that Azerbaijan is seriously preparing to liberate its territories. “It's hard to know how seriously to take these sorts of statements; Still, that statement sounds, to my ears, more blunt than normal,” Kucera writes.
“The present Armenian leadership makes no such pretence. A premeditated resumption of hostilities by Armenian forces is not likely, but cannot be ruled out, as Yerevan commentators and some military officials, notably in Nagorno-Karabakh, warn of a “preventive war” if the entity comes under imminent threat.”
According to the columnist Armenian military analysts are confident of a tactical advantage, as their forces control most of the high ground around Nagorno-Karabakh. The northern positions are naturally well protected by the roughly 3,000-metre high Murov Mountains, while the lower, eastern flanks are mined and fortified by several lines of trenches. Any offensive beyond Fizuli and Jebrail would be literally and figuratively an uphill battle over difficult mountain terrain for Azerbaijan, requiring at least triple superiority in troops and arms, or a significant combat air advantage that Baku lacks.
“NKR Defense Army subdivisions are ready to confront any aggression of the rival,” NKR DA press speaker Senor Hasratyan told Panorama.am making remarks on Azerbaijan’s Defense Minister’s statement that Azerbaijan takes efforts to free its lands from occupation.