Իրավունք 11:18 15/03/2011
2010 թվականին հաշմանդամության կարգ ստանալու համար Բաթմանի սոցծառայությունների նահանգային բյուրո դիմած ազգությամբ հայ Թուրքիայի քաղաքացի 32-ամյա Ջևաթ Սինեթն աշխատակցի կողմից ստացել է հետևյալ պատասխանը. «Դու հայ ես, քո ինքնության մեջ նշված է` քրիստոնյա, ուստի քեզ հաշմանդամության կարգ չենք տալու»:
Այս մասին տեղեկացնում է «Ermenihaber.am» լրատվական կայքը:
Նման ռասիստական վերաբերմունքի ու խտրականության համար Սինեթը դիմել է դատարան: Բյուրոյի հիշյալ աշխատակցի դեմ հայց է ներկայացրել Բաթմանի հանրապետական դատախազություն: Սինեթի ներկայացրած հայցը բավարարելու փոխարեն վեց ամիս անց դատարանը վճռել է անհետևանք թողնել այն այդ հայցը` կատարված մեջ հանցանքի տարրեր չգտնելու պատճառաբանությամբ:
Սինեթը դատարանի որոշումը բողոքարկել է Մարդինի ծանր հանցագործությունների դատարանում, բայց ապարդյուն, նորից մերժվել է: Իրավական ճանապարհով պայքարելու բոլոր միջոցները սպառած և անարդյունք մնացած Սինեթը որոշել է իր հանդեպ կատարված ռասսայական ոտնձգության համար առաջիկա օրերին դատի տալ թուրքական պետությանը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում (ՄԻԵԴ):

Право 11:35 15/03/2011
«Ты армянин, в твоей идентичности отмечено христианин, мы тебе не дадим степени инвалидности». Такой ответ получил 32-летний житель Турции Джеват Синет, который обратился в губернское бюро социальной службы Батмана для получения инвалидности. Об этом сообщает сайт Ermenihaber.am.
Синет обратился в суд против подобного расистского отношения и дискриминации. Иск против сотрудника соцслужбы Батмана был подан в республиканскую прокуратуру. Спустя шесть месяцев суд вынес решение оставить все как есть, не найдя состава преступления в действиях соцслужащего.
Синет обжаловал решение в суде по тяжким преступлениям Мардина, и вновь безрезультатно. Исчерпав все возможности правовой борьбы внутри страны, Синет принял решение обратиться в Европейский суд по правам человека с иском против турецкого государства за дискриминацию.