Իրավունք 11:18 15/03/2011
2010 թվականին հաշմանդամության կարգ ստանալու համար Բաթմանի սոցծառայությունների նահանգային բյուրո դիմած ազգությամբ հայ Թուրքիայի քաղաքացի 32-ամյա Ջևաթ Սինեթն աշխատակցի կողմից ստացել է հետևյալ պատասխանը. «Դու հայ ես, քո ինքնության մեջ նշված է` քրիստոնյա, ուստի քեզ հաշմանդամության կարգ չենք տալու»:
Այս մասին տեղեկացնում է «Ermenihaber.am» լրատվական կայքը:
Նման ռասիստական վերաբերմունքի ու խտրականության համար Սինեթը դիմել է դատարան: Բյուրոյի հիշյալ աշխատակցի դեմ հայց է ներկայացրել Բաթմանի հանրապետական դատախազություն: Սինեթի ներկայացրած հայցը բավարարելու փոխարեն վեց ամիս անց դատարանը վճռել է անհետևանք թողնել այն այդ հայցը` կատարված մեջ հանցանքի տարրեր չգտնելու պատճառաբանությամբ:
Սինեթը դատարանի որոշումը բողոքարկել է Մարդինի ծանր հանցագործությունների դատարանում, բայց ապարդյուն, նորից մերժվել է: Իրավական ճանապարհով պայքարելու բոլոր միջոցները սպառած և անարդյունք մնացած Սինեթը որոշել է իր հանդեպ կատարված ռասսայական ոտնձգության համար առաջիկա օրերին դատի տալ թուրքական պետությանը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում (ՄԻԵԴ):

Law 11:45 15/03/2011
32-year-old Armenian Cevat Sinet who is a citizen of Turkey applied to the social services state bureau of Batman in 2010 to get a disability category. “You are Armenian, your nationality is Armenian – Christian, thus you will not be granted a disability category.”
“Ermenihaber.am” news web site writes that Sinet sued the court for such a racism and discrimination. Six months later the court made a decision to leave the case without any changes having found no criminal elements in it.
Sinet appealed the case in the court of Mardin, but was again left without any changes. Sinet is going to submit his case to the European Court of Human Rights.