Քաղաքական 14:25 02/08/2011
«ԱՄՆ նախագահը և պետքարտուղարը շահագրգռված են, որպեսզի կարգավորվի ԼՂ հակամարտությունը»,- հայտարարել է Ադրբեջանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեթյու Բրայզան: Այս մասին հայտնում է SalamNews-ը:
«ԱՄՆ-ն մասնակցում է հակամարտության կարգավորման գործընթացում ամենաբարձր մակարդակով: Նախագահ Բարաք Օբաման և պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը շահագրգռված են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմամբ: Հակամարտության լուծման շուրջ տեղի ունեցող հերթական քայլը կլուծի ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը»,- նշել է Բրայզան:
Աղբյուրի փոխանցմամբ, ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից Լեռնային Ղարաբաղին 2012թ. ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերելու մերժման փաստը Բրայզան չի մեկնաբանել, խնդրի` ԱՄՆ Կոնգրեսի իրավասության ներքո լինելու պատճառով:
Իրանի՝ հակամարտության կարգավորման գործընթացում որպես միջնորդ հանդես գալու հնարավորության վերաբերյալ շրջանառվող լուրերին՝ Բրայզան ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը որոշ արդյունքների հասել է կարգավորման գործընթացում։
«Մեր կարծիքով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը գործում է շատ նորմալ և արդեն աշխատում է շրջանակային համաձայնագրի վրա։ Չնայած որ որոշակի դրույթներ կան փաստաթղթի նախապատրաստման վերաբերյալ, հակամարտության կարգավորման գործընթացը պետք է ավարտին հասցնի Մինսկի խումբը»,– ասել է ամերիկացի դիվանագետը։

Политика 14:44 02/08/2011
Урегулирование карабахского конфликта должна завершить Минская группа ОБСЕ. Об этом заявил Чрезвычайны и Полномочный посол США в Азербайджане Мэтью Брайза, передает SalamNews.
“США участвуют в процессе урегулирования конфликта на самом высоком уровне. Президент Барак Обама и госсекретарь Хилари Клинтон заинтересованы в разрешении нагорно-карабахского вопроса. Очередной шаг в направлении разрешения конфликта определит Минская группа ОБСЕ”.
"Мы полагаем, что Минская группа ОБСЕ функционирует нормально и уже работает над “Рамочным соглашением”. Хотя и остались определенные пункты в подготовке документа, урегулирование конфликта должна завершить Минская группа ОБСЕ", - заявил американский дипломат.
Говоря о возможности посредничества в конфликте Ирана, дипломат отметил, что Минская группа ОБСЕ уже получила определенные результаты в урегулировании конфликта.
Брайза не стал комментировать факт отказа Конгресса США предоставить в 2012 финансовом году помощь Нагорному Карабаху, отметив, что этот вопрос находится в юрисдикции Конгресса США.