Քաղաքական 11:25 09/09/2011
Երեկ թուրքական մամուլը խեղաթյուրել էր Շառլ Ազնավուրի խոսքերը : Ներկայացնում ենք հարցազրույց հանրահայտ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի հետ, ով նաև Շվեյցարիայում Հայաստանի դեսպանն է :
-Ձեր «Մի դռնից մյուսը» գրքում, Հայոց ցեղասպանության մասին ասում եք` Ցեղասպանությունը մի բառ է, որը խանգարում է:
- Դա մի բառ է, որ խանգարում է, որն ի վերջո ինձ խանգարում է: Այն ինչ հիմա կասեմ, գուցե որոշ հայերի կհանի իմ դեմ, բայց դա սարսափելի չէ: Եթե իսկապես թուրքերն այնքան պարկեշտություն ունենան ասելու, որ Ցեղասպանություն բառն է, որն իրենց խանգարում է, մենք մի այլ բառ կգտնենք, որպեսզի սահմանները բացվեն, և որ թուրքական կառավարությունը, չեմ ասում թուրքերը, այլ թուրքական կառավարությունը մտածի երկխոսություն սկսել մեզ հետ:
- Իսկ ինչու է թուրքերի համար այդչափ դժվար ճանաչել այդ ողբերգությունը:
- Եթե հիշողությունս ինձ չի դավաճանում, երբ մենք խմում ենք, ասում ենք` առողջությանդ համար, երբ հրեաներն են խմում, ասում են` կյանքիդ համար, երբ թուրքերն են խմում, ասում են` պատվիդ համար: Կարծում եմ հարցի հիմնական մասն այստեղ է: Մեկ անգամ ընդմիշտ պետք է նրանց հասկացնել, որ պատիվը երկու կողմ է ունենում: Միայն ինքդ քեզ պաշտպանելով չի, այլ նաև պետք է ընդունել եղելությունը, նաև նրա համար, որ երիտասարդության ուսերին չթողնեն անհաղթահարելի գործ:
- Մեկ և կես միլիոն, սա հսկայական թիվ է մի փոքր երկրի համար:
- Երկու կամ մեկ ու կես միլիոն, նույնն է: Ես ավելի լայն եմ նայում: Երբ սպանում են երկու երեխայի կամ մեկ և կես միլիոն հայի կամ վեց միլիոն հրեայի, նույնն է: Սպանել են: Ցանկացել են սպանել: Սա է կարևորը:
- Եվ այդ բոլոր անմեղ զոհերը մնացել են առանց գերեզմանի:
- Այո, դա է ինձ ցավ պատճառում: Դեյր-էլ-Զորում կան վայրեր, որտեղ մինչև օրս փոշիների մեջ, ավազի մեջ ոսկորներ են գտնվում:

Politics 12:55 09/09/2011
Yesterday Turkish media outlets have reported faked story about Charles Aznavour. Read below an interview with Charles Aznavour, who is Armenian Ambassador to Switzerland.
-In your book titled “From one door to another” you speak about Armenian Genocide and say that Genocide is a word which is preventing.
-It is a word which is preventing for me. Maybe my statement will make some Armenians hostile with me, but it’s not scaring. If the Turks are really so honest to say that they’re scared by this word, we’ll find another word to open the borders, to start the dialogue.
- Why is it so scaring for the Turks to recognize that tragedy?
- If I’m not mistaken when we toast we say for your health, when the Jews toast they say for your life and while the Turks say for your credit. They must be taught that credit has two faces, you cannot but defend yourself, you must face the truth also.
- One and a half million, this is really big for a small country.
- Two or one and a half million, it’s the same. When two kids or one and a half million Armenians or 6 million Jews are killed, it’s the same thing. They’ve killed, they wanted to do that. This is the most important thing.
- And all those victims have been left without grave.
- Yes, and this harms me. There are some places in Deyr-el-Zor, where you can find bones in the sand.