Քաղաքական 12:00 10/10/2011
Ըստ թուրքական «Ռադիքալ» (Radikal) օրաթերթի` Թուրքիայի Մարդինի Միդյաթ նահանգի Արթուքլու համալսարանում կազմակերպված միջազգային գիտաժողովում Թուրքիայի խորհրդարանի` քրդական «Խաղաղություն և ժողովրդավարություն» (ԽԺԿ-BDP) կուսակցության պատգամավոր Ալթան Թանն իր ելույթի ընթացքում անդրադարձել է 1915թ. Հայոց ցեղասպանությանը:
Թանը նշել է, որ, խոսելով որպես քաղաքական գործիչ, 1915 թվականի դեպքերը որակում է որպես ցեղասպանություն:
«Կառավարությունը տեղահանության որոշում է կայացրել: Եվ տեղահանվող հայերի մի մասը ճանապարհին հիվանդություններից է մահացել, մի մասը` ցրտից ու շոգից, մյուս մասին էլ ավազակային խմբերն են սպանել: Ես հիմա ոչ թե որպես քաղաքական գործիչ այլ որպես խիղճ ունեցող մի մարդ եմ խոսում: Կարևոր չէ, թե ինչ պայմաններում են սպանվել այս մարդիկ: Կա մի իրականություն. հայ ժողովուրդը բնաջնջվել է: Արդյունքը սա է»,- գիտաժողովից հետո լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Թանը:
Թանը, իր հայրենակիցներին կոչ անելով ներողություն խնդրել բոլոր այդ զոհերի համար, ասել է,-«Սա կկոչեք ցեղասպանություն, գենոցիդ, արհավիրք, թե մեկ այլ բան, փաստն այն է, որ այդ ժամանակ երկրում 13 միլիոն բնաչության 1.2 միլիոնը հայեր էին, իսկ այսօր 75 միլիոնանոց Թուրքիայում ապրում է ընդամենը 40 հազ հայ»:

Политика 12:24 10/10/2011
Депутат парламента Турции от курдской партии «Мир и демократия» Алтан Тан, выступая на международной конференции в университете Артуглу провинции Мардини-Мидьят Турции, заявил, что как политический деятель он характеризует события 1915 года как Геноцид. Об этом пишет турецкая газета Radikal.
«Правительство приняло решение о депортации. И часть депортируемых армян умерла по пути от болезней, часть - от жары и холода, другую часть убили банды разбойников. Я сейчас говорю не как политический деятель, а как совестливый человек. Неважно, в каких условиях были убиты эти люди. Есть единственная реальность – армянский народ был истреблен. Таков результат», - сказал он в беседе с журналистами по завершении конференции.
Тан призвал своих соотечественников принести извинения за жертвы и заявил: «Называйте это резней, геноцидом, катастрофой, как хотите, факт остается фактом, что в то время из 13 миллионов населения страны 1.2 миллиона были армяне, а сегодня в Турции армян 40 000 человек, тогда как все население составляет 75 миллионов».