Քաղաքական 12:00 10/10/2011
Ըստ թուրքական «Ռադիքալ» (Radikal) օրաթերթի` Թուրքիայի Մարդինի Միդյաթ նահանգի Արթուքլու համալսարանում կազմակերպված միջազգային գիտաժողովում Թուրքիայի խորհրդարանի` քրդական «Խաղաղություն և ժողովրդավարություն» (ԽԺԿ-BDP) կուսակցության պատգամավոր Ալթան Թանն իր ելույթի ընթացքում անդրադարձել է 1915թ. Հայոց ցեղասպանությանը:
Թանը նշել է, որ, խոսելով որպես քաղաքական գործիչ, 1915 թվականի դեպքերը որակում է որպես ցեղասպանություն:
«Կառավարությունը տեղահանության որոշում է կայացրել: Եվ տեղահանվող հայերի մի մասը ճանապարհին հիվանդություններից է մահացել, մի մասը` ցրտից ու շոգից, մյուս մասին էլ ավազակային խմբերն են սպանել: Ես հիմա ոչ թե որպես քաղաքական գործիչ այլ որպես խիղճ ունեցող մի մարդ եմ խոսում: Կարևոր չէ, թե ինչ պայմաններում են սպանվել այս մարդիկ: Կա մի իրականություն. հայ ժողովուրդը բնաջնջվել է: Արդյունքը սա է»,- գիտաժողովից հետո լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Թանը:
Թանը, իր հայրենակիցներին կոչ անելով ներողություն խնդրել բոլոր այդ զոհերի համար, ասել է,-«Սա կկոչեք ցեղասպանություն, գենոցիդ, արհավիրք, թե մեկ այլ բան, փաստն այն է, որ այդ ժամանակ երկրում 13 միլիոն բնաչության 1.2 միլիոնը հայեր էին, իսկ այսօր 75 միլիոնանոց Թուրքիայում ապրում է ընդամենը 40 հազ հայ»:

Politics 12:47 10/10/2011
Kurdish MP Altan Tan, who represents Kurdish “Peace and Democracy” Party in Turkish Parliament, delivered a speech in an international conference, held in the University of Artuklu, making remarks on the Armenian Genocide 1915.
According to the Turkish “Radikal” daily, the MP has stated that the mass killings of Armenians in 1915 were genocide.
“The government passed a decision of displacement. Some part of the Armenians died because of diseases, some part died from severe weather conditions, some part was killed by the vandal groups. It doesn’t matter what happened to those people, because the truth is one – Armenian people were annihilated,” Kurdish MP said after the conference.
Encouraging his people to apologize for those victims, Tan said: “Call it genocide, massacre or disaster, one thing is obvious – once Turkish population was 13 million and 1.2 million were Armenians, now the population is 75 million and only 40 thousand Armenians live here.”