Քաղաքական 10:48 28/11/2011
Եմենի նոր վարչապետ է դարձել ընդդիմության առաջնորդ Մոհամեդ Բասինդվան: «Ռոյթերս» գործակալության հաղորդմամբ, համապատասխան հրամանագիրը ստորագրել է Եմենի փոխնախագահ Աբեդ Ռաբբո Մանսուր ալ-Հադին:
Բասինդվան, ով եղել է եմենական ապստամբության առաջնորդներից, այժմ պատրաստվում է ձևավորել անցումային կառավարություն, որը ղեկավարելու է երկիրը մինչ 2012 թ-ի փետրվար ամսին նախանշված արտահերթ նախագահական ընտրությունները:
Հաղորդագրությունում նշվում է, թե Մոհամեդ Բասինդվան նախկինում, դեռևս Սալեհի կառավարման ժամանակաշրջանում զբաղեցրել է երկրի ԱԳ նախարարի պաշտոնը, սակայն 2001 թ-ին լքել է իշխող կուսակցությունն ու անցել ընդդիմության կողմը:
Հիշեցնենք, նոյեմբերի 23-ին շուրջ 9 ամիս շարունակվող հուզումներից հետո Եմենի նախագահ Ալի Աբդալլահ Սալեհը ստորագրել էր Պարսից ծոցի արաբական երկրների խորհրդի նախաձեռնած համաձայնագիրը, որով իշխանությունը փոխանցել էր փոխնախագահին, փոխարենը ստանալով անվտանգության հստակ երաշխիքներ:

Politics 11:09 28/11/2011
Head of Yemen's opposition National Council Mohammed Basindwa was named as new prime minister on Sunday to form a national unity government in line with a power transfer deal, international media outlets report.
"Vice President Abd-Rabbu Mansour Hadi designated Mohamed Basindwa to form a new national unity government to replace the caretaker government of Ali Mohammed Mujawar," Xinhua news agency refers to Saba quoted a decree issued by Hadi as saying.
Basindwa, a former member of the ruling party of President Ali Abdullah Saleh, would form a cabinet set to rule until early presidential elections in February 2012.