Տնտեսություն 17:29 12/01/2012
2012 թ-ի Տնտեսական ազատության միջազգային վարկանիշային ամենամյա աղյուսակում, որը կազմվում է «Heritage» հիմնադրամի կողմից, Հայաստանը զբաղեցրել է 39-րդ հորիզոնականը: Այս մասին ասված է այսօր հիմնադրամի հրապարակած զեկույցում: Ըստ այդմ, Հայաստանի ընդհանուր տնտեական ազատությունը գնահատվում է 68.8 միավոր, ինչը 0.9 միավորով պակաս է նախորդ տարվա ցուցանիշից և մեր երկիրը դասում է «հարաբերականորեն ազատ տնտեսական ազատությամբ» երկրների շարքին:
Զեկույցի հեղինակներն աննշան հետընթաց են արձանագրել կոռուպցիոն ռիսկերից ազատության, ինչպես նաև դրամավարկային ու կառավարական ծախսերի մասով չափորոշիչներում: Այնուհանդերձ, Հայաստանը 19-րդ և 39-րդը ազատական տնտեսություն ունեցող երկիրն է համապատասխանաբար Եվրոպայի 43 և աշխարհի 179 դասակարգված երկրների շարքում:
Զեկույցում դրական է գնահատվում է վերջին տասնամյակում տնտեսության ազատականացման գործընթացը: Առանձնահատուկ ընդգծում է տնտեսության պետական կարգավորման արդյունավետությունը, բիզնեսի կազմակերպման թեթևացված գործընթացներն ու հարկերի մրցակցային դրույքաչափերը:
Տնտեսական ազատության պահպանման հիմնասյուներն այնուհանդերձ, ըստ զեկույցի, չի ապահովվում անկախ և ուժեղ դատական համակարգի կողմից: Առավել կայուն տնտեսական զարգացմանը խոչընդոտում է նաև առկա կոռուպցիան:
Նշենք, ԱՊՀ երկրների մեջ վարկանիշային աղյուսակում Հայաստանը զիջում է միայն Բալթյան երկրներին և Վրաստանին: Տարածաշրջանի երկրներից Ադրբեջանը նույն աղյուսակում զբացեղնում է 91-րդ հորիզոնականը, Թուրքիան` 73 Ռուսաստանը` 144:
Տնտեսական ազատության վարկանիշային աղյուսակի առաջին եռյակը ձևավորել են Հոնգկոնգը, Սինգապուրն ու Ավստրալիան:
Վարկանիշը հիմնվում է պետության ներսում 4 հիմնական ասպարեզներում արձանագրված ազատությունների վրա` օրենքի գերակայություն (սեփականության իրավունք, կոռուպցիոն ռիսկերից ազատություն), պետական միջամտություն (հարկաբյուջետային ազատություն, պետական ծախսեր), Պետության կարգավորիչ գործառույթների արդյունավետություն (բիզնեսի, աշխատուժի և դրամավարկային ազատություններ), ինչպես նաև շուկաների ազատություն:

Economy 17:51 12/01/2012
According to 2012 Index of Economic Freedom report released by “Heritage” foundation Armenia’s economic freedom score is 68.8, making its economy the 39th freest. Its overall score has decreased by 0.9 point from last year, reflecting worsened scores in freedom from corruption, government spending, and monetary freedom. Armenia is ranked 19th freest among the 43 countries in the Europe region, and its score puts it above the world and regional averages.
Following considerable liberalization and economic transformation over the past decade, Armenia demonstrated a moderate degree of resilience during the recent global economic slowdown. The overall regulatory framework remains efficient, facilitated by streamlined business procedures and competitive tax rates. Policies that support open markets are firmly in place, making the country’s investment and trade regimes competitive.
Although the country performs relatively well in many of the four pillars of economic freedom, the foundations of economic freedom are not strongly sustained by a strong and independent judiciary. Lingering corruption further undermines opportunities for more vibrant and lasting economic development. Government spending has been expansionary in recent years, eroding limits on government.
Among CIS countries Armenia yields to Baltic States and Georgia. Azerbaijan is the 91st, Turkey the 73rd and Russian the 144th.