Հասարակություն 12:17 12/01/2012
Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը երեկ ցավակցական հեռագիր է հղել Խորհրդային Միության հերոս Գևորգ Վարդանյանի ընտանիքին:
Հեռագրում ասված է.
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում խոր վշտով ընդունեցինք Գևորգ Անդրեյի Վարդանյանի մահվան բոթը` հայ ժողովրդի արժանավոր զավակի, ով մեծ հարգանք էր վայելում Արցախում:
Ինչպես հայ ժողովրդի, այնպես էլ համայն մարդկության համար ծանր ժամանակաշրջաններից մեկում` երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ամենաթեժ պահին, Գևորգ Վարդանյանն ակտիվ մասնակցություն է ունեցել հակահիտլերյան կոալիցիայի առաջնորդների դեմ ծրագրված մահափորձի կանխմանն ուղղված կարևորագույն օպերացիայի իրականացման մեջ: Ցանկացած սխալ քայլ, առանց չափազանցության, կարող էր փոխել համաշխարհային պատմության ողջ ընթացքը: Մենք հպարտ ենք, որ ունենք նման հայրենակիցներ:
Ընդունեք իմ խորին և անկեղծ ցավակցությունը: Ձեզ համար այս ծանր պահին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովուրդը և իշխանությունները Ձեզ հետ միասին կիսում են անդառնալի կորստի ցավն ու վիշտը:

Society 12:19 12/01/2012
On January 11 President of the Republic of Artsakh Bako Sahakyan sent a condolence letter to the family of the Soviet Union Hero Gevorg Vardanyan, Artsakh President’s information department reported.
The letter reads:
“We were informed with deep sorrow the news of Gevorg Vardanyan’s death, a famous son of the Armenian people who enjoyed great respect in Artsakh.
In one of the most difficult periods in the history of the Armenian people and the whole mankind, at the very height of the Second World War, Gevorg Vardanyan took an active part in realizing an operation of utmost importance aimed to preventing assassination of the Allied Forces leaders. Any mistake without exaggeration could completely turn round the whole course of the world history. We are proud of having such a compatriot.
Please, accept my deep and sincere condolences. In this difficult hour people and authorities of the Nagorno Karabagh Republic share with you the pain and sorrow in connection with this irretrievable loss. The bright memory of Gevorq Vardanyan will always remain alive in our hearts”.