Քաղաքական 14:07 13/04/2012
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի` համացանցի միջոցով գերմանական կառավարությանը առաջարկներ ներկայացնելու նախաձեռնության արդյունքները քվեարկության հիման վրա ամփոփվելու են ապրիլի 14-ին: Այն առաջարկները, որոնք քվեարկության արդյունքում կընդգրկվեն առաջին տասնյակի մեջ, կներառվեն կանցլերի աշխատանքային օրակարգում:
Այս պահի դրությամբ, ըստ թուրքական «Հաբերլեր» (Haberler) լրատվականի, 150 հազար ձայնով առաջին տեղում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման առաջարկը, երկրորդ տեղում Գերմանիայում իսլամական թեմայով քննարկում բացելն է, իսկ երրորդում` թմրանյութի օգտագործման օրինականացումը:
Նշվում է, որ Գերմանիայի Դուիսբուրգ քաղաքում լիցենզավորված թարգմանիչ աշխատող ազգությամբ թուրք Ալի Սոյլեմեզօղլուի երկքաղաքացիության մասին առաջարկը 11-րդ տեղում է և հավակնում է մտնել տասնյակի մեջ:

Политика 14:30 13/04/2012
Предложение о признании Геноцида армян в Германии претендует стать предметом обсуждения на федеральном уровне
Итоги предпринятой канцлером Германии Ангелой Меркель инициативы по представлению предложений правительству Германии на основе голосования через интернет будут обобщены 14 апреля. Те предложения, которые в результате голосования войдут в первую десятку, будут включены в рабочую повестку канцлера.
На данный момент, по информации турецкого издания «Haberler», на первом месте предложение о признании Геноцида армян со 150 тыс. голосов. На втором месте предложение созвать в Германии обсуждение на тему исламизма, а на третьем – легализация употребления наркотиков в стране.
Отмечается, что предложение о выдаче двойного гражданства работающему в немецком городе Дуйсбург лицензированному переводчику, турку по национальности Али Сойлемезоглу находится на 11-м месте и претендует войти в первую десятку.