Քաղաքական 15:28 17/04/2012
«Ադրբեջանի ռազմական բյուջեն, ըստ իրենց տվյալների իհարկե, ավելի քան 3 մլրդ դոլար դարձավ ոչ միանգամից` 2009-2011թ. ընթացքում բավականին լղոզված և ընդհանրացված կերպով: Այսինքն՝ իրականում ռազմական բյուջեի ավելացումը կամ ներկայացված գումարը հավաքական է, այն իր մեջ ներառում է բոլոր տեսակի ուժային կառույցների, ռազմական շինարարության, զինվորական թոշակների և այլ ոլորտների ընդհանուր ծախսերը»,-այս մասին panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ռազմական փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Նշենք, որ «Los Angeles Times» պարբերականը տպագրել է Ստոկհոլմի՝ խաղաղության միջազգային հետազոտական ինստիտուտի զեկույցը ռազմական հատկացումների վերաբերյալ, որում մասնավորապես նշվում է, թե Ադրբեջանը Կասպից Ծովում լինելով Ռուսաստանի, Վրաստանի, Հայաստանի և Իրանի նման պետությունների հարևան, մեկ տարվա ընթացքում իր ռազմական բյուջեն ավելացրել է 89 %-ով»:
Փորձագետի համոզմամբ՝ այս ամենը հատուկ արվեց, որպեսզի նախագահ Իլհամ Ալիևի սնամեջ խոստումը իրականացված ներկայացվի, թե իբր Ադրբեջանի ռազմական ծախսերը կհասցվեն Հայաստանի պետական բյուջեին:
«Դրանով հանդերձ, իհարկե, Ադրբեջանը շեշտակի ավելացրել է ռազմական ծախսերը, այո՛, նրանք իրոք զինվում են, նրանք իրոք սպառնում են տարածաշրջանի անվտանգությանը, ոչ միայն ԼՂՀ խնդրում, այլ նաև Կասպից ծովի ավազանում սպառազինման մրցավազքի հրահրմամբ և լրացուցիչ լարման առաջացմամբ»,- ասաց բանախոսը:

Politics 17:07 17/04/2012
“Azerbaijan’s military budget, as they claim, hit $3 billion not at one jump; it was unintelligible and incoherent in 2009-2011. In fact, the increase of military budget includes common expenses in military construction, pensions and other fields,” military expert Artsrun Hovhannisyan told Panorama.am.
Los Angeles Times published new data by Stockholm-based International Peace Research Institute that Azerbaijan, wedged between Russia, Georgia, Armenia and Iran in the Caucasus region, increased its military budget by 89% in a single year, the biggest increase worldwide, the report found. The dramatic growth came in the middle of increasing warnings of renewed conflict with Armenia over a disputed territory.
According to the expert Ilham Aliyev’s hollow promise, that Azerbaijan’s military spending would align with Armenia’s state budget, should have been presented as implemented.
“However, Azerbaijan has significantly increased its military spending, threatening the regional security,” said the expert.