Քաղաքական 15:28 17/04/2012
«Ադրբեջանի ռազմական բյուջեն, ըստ իրենց տվյալների իհարկե, ավելի քան 3 մլրդ դոլար դարձավ ոչ միանգամից` 2009-2011թ. ընթացքում բավականին լղոզված և ընդհանրացված կերպով: Այսինքն՝ իրականում ռազմական բյուջեի ավելացումը կամ ներկայացված գումարը հավաքական է, այն իր մեջ ներառում է բոլոր տեսակի ուժային կառույցների, ռազմական շինարարության, զինվորական թոշակների և այլ ոլորտների ընդհանուր ծախսերը»,-այս մասին panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ռազմական փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Նշենք, որ «Los Angeles Times» պարբերականը տպագրել է Ստոկհոլմի՝ խաղաղության միջազգային հետազոտական ինստիտուտի զեկույցը ռազմական հատկացումների վերաբերյալ, որում մասնավորապես նշվում է, թե Ադրբեջանը Կասպից Ծովում լինելով Ռուսաստանի, Վրաստանի, Հայաստանի և Իրանի նման պետությունների հարևան, մեկ տարվա ընթացքում իր ռազմական բյուջեն ավելացրել է 89 %-ով»:
Փորձագետի համոզմամբ՝ այս ամենը հատուկ արվեց, որպեսզի նախագահ Իլհամ Ալիևի սնամեջ խոստումը իրականացված ներկայացվի, թե իբր Ադրբեջանի ռազմական ծախսերը կհասցվեն Հայաստանի պետական բյուջեին:
«Դրանով հանդերձ, իհարկե, Ադրբեջանը շեշտակի ավելացրել է ռազմական ծախսերը, այո՛, նրանք իրոք զինվում են, նրանք իրոք սպառնում են տարածաշրջանի անվտանգությանը, ոչ միայն ԼՂՀ խնդրում, այլ նաև Կասպից ծովի ավազանում սպառազինման մրցավազքի հրահրմամբ և լրացուցիչ լարման առաջացմամբ»,- ասաց բանախոսը:

Политика 17:00 17/04/2012
«Военный бюджет Азербайджана, конечно, согласно их данным, составил более 3 млрд долларов не сразу, а благодаря деятельности, которая в 2009-2011 годах велась довольно размытым и обобщенным образом.
То есть в действительности увеличение военного бюджета или представленная сумма является совокупной: она вбирает в себя общие расходы силовых структур, военного строительства, военных пенсий и расходы в других сферах»,– об этом в беседе с Panorama.am отметил военный эксперт Арцрун Ованнисян.
Отметим, что издание «Los Angeles Times» опубликовало доклад Стокгольмского международного исследовательского института мира относительно военных ассигнований, в котором, в частности, отмечается, что Азербайджан, будучи в Каспийском море соседом таких стран, как Россия, Грузия, Армения и Иран, в течение года увеличил бюджет на 89%.
По убеждению эксперта, все это было сделано специально, чтобы пустое обещание президента Ильхама Алиева о том, что якобы военный бюджет Азербайджана будет доведен до общего бюджета Армении, преподносилось как выполненное.
«Вместе с тем, конечно, Азербайджан резко увеличил военные расходы. Они действительно вооружаются и угрожают безопасности региона не только в плане карабахского вопроса, но и провоцированием гонки вооружений в бассейне Каспия и созданием дополнительной напряженности»,–добавил эксперт.