Տարածաշրջան 11:48 02/08/2012
Ադրբեջանի զորամասերից մեկում ծեծի հետևանքով սպանված զինվորին կախել են՝ դեպքը ներկայացնելով որպես ինքնասպանություն
Հունիսի 11-ին ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հայտնել են, որ ադրբեջանական բանակի Բարդայում տեղակայված զորամասերից մեկի` Գեդաբեկի զինկոմիսարիատից զորակոչված 18-ամյա զինվոր Փարվիզ Իսքենդերլին ինքնասպանություն է գործել: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնական հայտարարությամբ հաստատել է ինքնասպանության մասին տեղեկությունը: Սակայն, հանգուցյալի մայրը` Քիֆայաթ Իսգենդերլին հայտարարել է, որ որդու՝ ինքնասպանություն գործելու մասին տեղեկությունը սուտ է:
«Ազադլիգ»-ը գրում է, որ տիկին Իսգենդերլին faktxeber.com-ին հայտնել է, որ զինվորական ծառայության 6 ամիսների ընթացքում որդին ոչ մի խնդիր չի ունեցել, սպաները նրա ծառայությունից գոհ են եղել: «Որդուս ծառայությունից բոլորը գոհ են եղել: Նա հայրենասեր և խելացի զավակ է եղել: Սակայն, խոսում են, թե նա կապի միջոցով լրտեսություն է արել հայերի օգտին: Հունիսի 11-ին, երեկոյան Փարվիզը եղբոր հետ հեռախոսով խոսելիս ասել է, որ իր մոտ ամեն ինչ կարգին է: Հունիսի 12-ին զորամասի սպաներից Ջավանշիր Գուլիևը տղայիս հեռախոսով հայտնել է, որ եղբայրը զորամասից փախել է: Առավոտյան զորամաս հասնելուն պես մեզ ասացին, որ Փարվիզը իրեն կախել է բակի ծառից: Ծառի ճյուղի կեղևն էլ դանակով պոկել էին, իբրև թե կախվելու ժամանակ Փարվիզն է վնասել ճյուղը», -ասել է նա:
Զինվորի մայրը պատմել է, որ որդու մարմինը խոշտանգված է եղել: «Որդիս ո՞նց է իրեն կախել, եթե ձեռքը, վիզը, ոտքը ջարդված էր: Ոտքի հարվածներից նրա երեսին և գլխի վրա վնասվածքի հետքեր կային: Զորամասից մեզ ասացին, որ որդուս 4 սպաներ ծեծելով սպանել են, իբր, տղաս պատրաստվում էր կապի վերաբերյալ գաղտնիքներ տարածել: Սպաները որդուս սպանել են իրենց կատարած հանցագործությունը քողարկելու համար», -հայտարարել է որդեկորույս մայրը:
Որդուն կասկածելի հանգամանքներում կորցրած մայրը արդարադատության մարմիններից խնդրել է օգնել իրեն բացահայտել հանցագործությունը և պատժել մեղավորներին:

Общество 15:07 02/08/2012
16 июля азербайджанские СМИ распространили информацию о том, что в одной из воинских частей Минобороны Азербайджана в Барде покончил с собой 18-летний призывник из Гядабейского района Парвиз Искандерли. Однако мать погибшего Кифаят Искандерли заявила, что информация о самоубийстве его сына- ложь, сообщает «Азадлыг».
В беседе с сайтом «Faktxeber.com», мать погибшего солдата заявила, что на протяжении 6 месяцев службы у ее сына не было проблем и офицеры были им довольны. «Однако поговаривают, что он по средствам связи осуществлял разведку в пользу армян. Вечером 11 июня Парвиз, говоря с братом по телефону, сказал, что у него все в порядке. 12-го июня один из офицеров воинской части Джаваншир Гулиев сообщил парню по телефону, что его брат сбежал из части. Когда утром мы приехали в воинскую часть нам сообщили, что Парвиз повесился на дереве во дворе. Кору с ветки дерева специально соскребли ножом, якобы Парвиз сам повредил ветку, когда покончил с собой»,- заявила мать погибшего солдата.
Женщина также рассказала, что ужаснулась, когда увидела труп сына. «Как мой сын мог повеситься, если у него были сломаны рука и шея? На его голове и лице были следы от побоев ногами. В воинской части нам заявили, что моего сына избили до смерти четверо офицеров, якобы за то, что он собирался выдать государственную тайну о средствах связи. Офицеры убили моего сына, чтобы скрыть свои преступления»,- заявила мать погибшего солдата.