Տարածաշրջան 19:58 22/08/2012
Այդ մասին, իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ, այսօր կառավարության նիստի ավարտին՝ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ԻԻՀ պաշտպանության և զինված ուժերի աջակցման նախարար Ահմադ Վահիդին:
Իրանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը, անդրադառնալով Իրանի և Սիրիայի միջև կնքված ռազմական համագործակցության մասին պայմանագրի կատարմանը, մասնավորապես, ասել է. «Այդ պայմանագիրն ուժի մեջ է, սակայն Սիրիան դեռևս որևէ հարցով չի դիմել Իրանին»:
Նկատենք, որ Իրանի և Սիրիայի միջև կնքված պայմանագրի համաձայն, եթե կողմերից որևէ մեկի տարածքը ենթարկվի ռազմական հարձակման, մյուս ռազմավարական դաշնակիցը պարտավոր է միջամտել և օգնություն ցուցաբերել:

В мире 19:28 22/08/2012
Договор о сотрудничестве в области обороны, подписанный между Ираном и Сирией, остается в силе. Как передает иранское информационное агентство «ФАРС», об этом сегодня на встрече с журналистами после завершения заседания правительства заявил министр обороны и поддержки вооруженных сил ИРИ Ахмад Вахиди.
Глава иранского оборонного ведомства, обратившись к выполнению данного договора, в частности отметил: «Этот договор находится в силе, хотя Сирия пока ни по одному вопросу не обратилась к Ирану».
Напомним, согласно подписанному между Ираном и Сирией договору, если территория одной из сторон подвергнется военному нападению, другой стратегический союзник обязан вмешаться и оказать помощь.