Տարածաշրջան 12:42 01/09/2012
Ադրբեջանի Պնախարար Սաֆար Աբիևը Հունգարիայում հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին դաժանորեն սպանած, այժմ Ադրբեջան վերադարձած ու ներման արժանացած Ռամիլ Սաֆարովին մայորի կոչում է շնորհել:
Այս մասին տեղեկացնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները:
Ադրբեջանական Պնախարարության տարածած մամլո հաղորդագրության համաձայն, նախարար Աբիևը շնորհավորել է Սաֆարովին հայրենիք վերադառնալու կապակցությամբ:
Հիշեցնենք, որ 2004-ի փետրվարի 19-ին՝ առավոտյան ժամը 5:30-ին, քնած ժամանակ դաժանաբար կացնահարվեց 26-ամյա լեյտենանտ Գուրգեն Մարգարյանը: Հանցագործը ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովն էր: Նույն օրը ոճրագործը մահափորձ էր կատարել նաև Հայաստանի զինված ուժերի մեկ այլ սպայի նկատմամբ, որը կանխվել էր: Միջադեպը տեղի էր ունեցել ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն Խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում: Հունգարական դատարանը հանցագործին մեղսունակ էր ճանաչել և դատապարտել ցմահ ազատազրկման: Նախօրեին Սաֆարովը վերադարձել է Ադրբեջան, որտեղ նրան ներում է շնորհվել ու ազատ արձակվել:

Общество 12:40 01/09/2012
Министр обороны Азербайджана Сафар Абиев присвоил помилованному ранее азербайджанскому офицеру Рамилю Сафарову звание майора. Как передает азербайджанское информационное агентство «Тренд», об этом говорится в сообщении министерства обороны Азербайджана.
Напомним, что в 2004 году армянский офицер Гурген Маргарян участвовал в трехмесячных англоязычных курсах программы НАТО «Партнерство во имя мира» в Будапеште. Ранним утром 19 февраля он был убит. Убийца – азербайджанский офицер Рамиль Сафаров – нанес 16 ударов топором по лицу спящего армянского офицера. Впоследствии он был признан венгерским судом вменяемым и приговорен к пожизненному заключению без права помилования в течение 30 лет. 31 августа стало известно об экстрадиции Рамиля Сафарова на родину и его помиловании указом президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Как сказано в заявлении пресс-секретаря Совета национальной безопасности США Томми Виетора, президент США Барак Обама глубоко обеспокоен известием о том, что президент Азербайджана помиловал Рамиля Сафарова после его экстрадиции из Венгрии. «Это решение противоречит предпринимаемым усилиям по снижению напряженности в регионе и содействию примирению», – сказано в заявлении.