Տարածաշրջան 15:38 20/11/2012
Իրանի տարադրամի շուկայում ամերիկյան դոլարն աստիճանաբար արժեզրկվում է: Այդ մասին հաղորդում է իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գոևրծակալությունը:
Համաձայն հաղորդագրության՝ Իրանի տարադրամի ոչ պաշտոնական շուկայում վերջին վեց շաբաթվա ընթացքում առաջին անգամ 1 ԱՄՆ դոլարը վաճառվում է 2700, եվրոն՝ 3550 իսկ ֆունտը՝ 4300 թումանով:
Հիշեցնենք, որ շուրջ երկու ամիս առաջ Իրանի արտարժույթի շուկայում գրանցված անկայուն իրավիճակի պատճառով տարադրամի վաճառքի կետերում մեկ ԱՄՆ դոլարը վաճառվում էր 3500-4000 թումանով: Իսկ օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներին այն տատանվում էր 1900-2100 թումանի սահմաններում:
Նկատենք, որ դոլարի թանկացման պատճառով իրանական ավիաընկերությունները վերջրես ստիպված 65 տոկոսով բարձրացրել են ինքնաթիռի տոմսերի արժեքը:

Экономика 16:24 20/11/2012
На валютном рынке курс доллара постепенно обесценивается. Об этом сообщает иранское информационное агентство «МЕХР».
Согласно информации, на неофициальном валютном рынке Ирана в течение последних шести месяцев впервые 1 доллар продается за 2700 туманов, а евро – за 4300 туманов.
Напомним, на протяжении двух месяцев ввиду нестабильной ситуации на валютном рынке Ирана в пунктах обмена валюты один доллар продавался за 3500-4000 туманов. В августе-сентябре эта цифра колебалась в пределах 1900-2100 туманов.
Добавим, что недавно из-за роста цен на доллар иранские авиакомпании вынуждены были повысить стоимость авиабилетов на 65%.