Լիոնում ցուցադրվել է «Սումգայիթ. Սովորական ցեղասպանություն» ֆիլմը
Ֆրանսահայ կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի Լիոնի մասնաճյուղի և Վիլյորբանի Հայ Մշակույթի տան նախաձեռնությամբ և Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպանության աջակցությամբ մարտի 6-ին տեղի է ունեցել Սումգայիթյան ջարդերի 25-րդ տարելիցին և Արցախյան շարժմանը նվիրված երեկո։
Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Միջոցառումն սկսվել է Մարինա Գրիգորյանի հեղինակած «Սումգայիթ. Սովորական Ցեղասպանություն» ֆիլմի ցուցադրությամբ, որից հետո բեմ է հրավիրվել սումգայիթյան ջարդերից հրաշքով փրկված Պավել Տրդատովը, ով հրավիրյալներին ներկայացրել է ականատեսի իր վկայություններն այն մասին, թե ինչպես են իր հարազատներն ութ ժամ շարունակ պաշտպանվել ադրբեջանական հրոսակախմբերից` մի քանի տասնյակ հանցագործների հետ անհավասար կռվում զոհվելուց առաջ։
Այնուհետև սումգայիթյան ողբերգության, բայց նաև` Արցախյան շարժման 25-ամյակին նվիրված խոսքով հանդես է եկել Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանորդը, ապա ծավալվել է քննարկումներ, որոնց ընթացքում Հայաստանի դեսպանության ներկայացուցիչը պատասխանել է միջոցառմանը ներկա ֆրանսիացի լրագրողների, հասարակական-քաղաքական շրջանակների և Լիոնի հայ համայնքի ներկայացուցիչների բազմաթիվ հարցերին:

Society 13:29 09/03/2013
On March 6 an evening dedicated to the 25th anniversary of Sumgait massacres and Arstakh movement tool place in Lyon by the initiative of French – Armenian organization’s coordination council and Armenian Culture of City of Villeurbanne and the support of Armenian embassy in France, the RA MFA press service reports.
The event has kicked off by the “Sumgait: Ordinary Genocide” documentary the author of which is Marina Grigoryan. After the movie Pavel Trdatov who has survived in Sumgait massacre has presented his story about how his relatives have defended themselves from the Azerbaijanis for 8 hours, before dying.
Then the RA envoy to France made a speech dedicated to the 25th anniversary of Artsakh, they made discussions afterwards after which the representative of Armenian embassy has answered to the questions of the journalists, representatives of public and political frameworks as well as representatives of Armenian community of Lyon.