Քաղաքական 13:44 28/05/2013
Շոտլանդիայի խորհրդարանը օրենքի ուժով ամրագրել է ապրիլի 24-ը որպես Հայոց ցեղասպանության հիշատակության օր: Օրինագիծը, որին կողմ են արտահայտվել 67 խորհրդարանականներ, հեղինակել է Շոտլանդիայի խորհրդարանի անդամ Մարկո Բիաջին (Marco Biagi):
Օրինագծում նշվում է. «Շոտլանդիայի խորհրդարանը արձանագրում է, որ Ապրիլի 24-ը Օսմանյան կայսրության կողմից 1915-ին հայ մտավորականների ձերբակալության տարելիցն է, ինչը բռնի ուժով խաղաղ բնակիչների տեղահանության, հազարավոր հայերի սպանությունների սկիզբը համարվեց: Շոտլանդիայի խորհրդարանը կարծում է, որ Հայաստանի հետ կատարված ողբերգությունը բոլոր ազգությունների ժողովուրդների համար պատճառ կլինի, որպեսզի նրանք կանգ առնեն ու հասկանան, որ կատարվածը ճանաճելով որպես ցեղասպանություն և հարգելով ցեղասպանության զոհերի հիշատակը կանխում են աշխարհի տարբեր հատվածներում դրա կրկնությունը»:

In the world 15:26 28/05/2013
The Scottish Parliament passed a motion to announce April 24 as the Armenian Genocide Remembrance Day. The motion, presented by Marco Biagi, was signed by 67 MPs.
“The Parliament notes that 24 April is the anniversary of the government of the Ottoman Empire arresting Armenian intellectuals in 1915, which is generally considered to be the beginning of the forced relocations and expulsions that led to the deaths of hundreds of thousands of Armenians in a systematic genocide over the course of eight years; believes that the Armenian tragedy gives the people of every nation reason to pause and reflect; commemorates all those who have fallen victim to genocide or attempted genocide, and recognises this and all other genocides as tragedies that should never be repeated in any part of the world,” the document reads.