Քաղաքական 13:33 09/07/2013
«Ադրբեջանին զենք վաճառելու Ռուսաստանի քայլը ռազմավարական գործընկերոջը հարիր պահվածք չէր»: Անդրադառնալով ՌԴ կողմից Ադրբեջանին մեկ միլիարդ դոլար արժողությամբ սպառազինության վաճառքի թեմային` լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը:
«Այս գործարքը Հայաստան-Ռուսաստան պայմանագրային պարտավորությունների խախտում չէր: Սակայն այստեղ կա շատ մեծ բայց, առ այն, որ սա ռազմավարական դաշնակցի ակնկալված պահվածք էլ չէր: Եթե հավատանք մեկնաբանություններին, թե այդ զենքը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմական հավասարակշռությունը չի խախտում, ապա, այդուհանդերձ, պատերազմի հավանականությունը մեծանում է, երբ նման պետության ձեռքին զենք է հայտնվում: Բնականաբար, պատերազմ սկսելու գայթակղությունն Ադրբեջանի մոտ մեծանում է: Ուստի մտահոգիչ է ՌԴ-ի պահվածքը, որքան էլ որ փորձեն ներկայացնել, թե ռազմական հավասարակշռությունը երկրների միրջև չի խախտվում: Կան նաև այնպիսիք, որոնք ասում են, թե ոչ միայն խախտվում է հավասարակշռությունը, այլև վտանգվում է տարածաշրջանը: Դա առավել ևս մտահոգիչ է: Իրավական իմաստով խախտում չկա, բայց ռազմավարական դաշնակցից ակնկալվող կեցվածք չէ»,- նշեց Կիրո Մանոյանը:
ՀՅԴ ներկայացուցիչի համոզմամբ, ՌԴ-ն պետք է զգար, որ Հայաստանի ժողովուրդն ու իշխանությունները, քաղաքական ուժերը դժգոհ են այս պահվածքից:
«ՌԴ-ն գնաց տնտեսական գործարքի՝ տարածաշրջանում իր ազդեցությունը պահելու համար»,- հավելեց Կ. Մանոյանը:
Նշենք, որ Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև կնքված համաձայնագրի համաձայն` ՌԴ-ն Ադրբեջանին վաճառեց մեկ միլիարդ դոլար արժողությամբ սպառազինություն:
Ռուսական մամուլի տեղեկություններով ՝ Ադրբեջանը Ռուսաստանից գնել է 100 միավոր БМП-3 հետևակի մարտական մեքենա, 18 միավոր «Սմերչ»՝ համազարակային կրակի ռեակտիվ համակարգ, 94 միավոր Т-90С տանկ, 6 միավոր «Բուրատինոյի» նոր մոդեռնիզացված տարբերակի ՏՕՍ-1Ա «Սոլնցեպյոկ» հրետանի, 18 միավոր «Վենա» ինքնագնաց հրետանային համակարգ, 18 Мста-С ինքնագնաց հրետանային համակարգ: Ըստ ռուսական կայքերի` Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև գործող պայմանգրի համաձայն, ադրբեջանական կողմը կարող է ձեռք բերել Т-90С -ի նոր քանակություն:

Аналитика 15:13 09/07/2013
Власти России должны были знать, что продажа вооружения Азербайджану не найдет одобрения в Армении. Мнение Киро Манояна
«Продажа Россией вооружения Азербайджану является неподобающим для стратегического партнера шагом», – такое мнение в ходе сегодняшней пресс-конференции выразил директор офиса Ай Дата и по политическим вопросам АРФ «Дашнакцутюн» Киро Маноян, анализируя информацию о продаже Россией Азербайджану вооружения на 1 млрд. долларов.
Отметим, как сообщают российские СМИ, Азербайджан приобрел у России 100 единиц боевых машин пехоты БМП-3, 18 пусковых установок реактивных систем залпового огня (РСЗО) «Смерч», 94 единицы танков Т-90С, 6 единиц тяжелых огнеметных систем ТОС-1А «Солнцепек» (новая модификация системы «Буратино»), 18 единиц самоходных артиллерийских орудий «Вена», 18 единиц самоходных артиллерийских установок «Мста-С». Согласно российским Интернет-сайтам, в соответствии с действующим между РФ и Азербайджаном соглашением, азербайджанская сторона может приобрести новую партию танков Т-90С.
Россия настаивает, что речь идет всего лишь о бизнес-сделке, которая абсолютно не нарушит баланс сил в регионе. Между тем, эксперты отмечают, что подобные сделки, тем не менее, не могут не повлиять на региональные процессы.
«Данная сделка не является нарушением договорных обязательств между Арменией и Россией. Однако есть одно большое „но”, которое заключается в том, что это не является ожидаемым от стратегического партнера поведением. Если верить комментариям, согласно которым, данная сделка не нарушает военный баланс между Арменией и Азербайджаном, то, тем не менее, вероятность возобновления войны увеличивается. Естественно, у Азербайджана растет искушение начать войну. Поэтому, сколько бы не пытались представить, что военный баланс между двумя странами не нарушается, поведение России вызывает беспокойство. Есть и мнения, согласно которым, данной сделкой не только нарушается баланс, но и ставится под угрозу регион. Это тем более вызывает беспокойство», – сказал К.Маноян
По его словам, власти РФ должны были знать, что данное поведение не найдет одобрения у народа, властей и политических сил Армении.
«Россия выбрала экономическую сделку, чтобы сохранить свое влияние в регионе», – подчеркнул К.Маноян.