Հասարակություն 13:10 10/07/2013
Էկվադորի ԱԳ նախարար Ռիկարդո Պատինյոն սխալ է համարում բրիտանական իշխանություների վերաբերմունքը սկանդալային Wikileaks նախագծի ղեկավար Ջուլիան Ասանժի նկատմամբ, շուրջ մեկ տարի արգելելով վերջինիս լքել այդ երկրի տարածքը և տեղափոխվել Էկվադոր, որտեղ նրան ապաստան են տրամադրել:
«Հնարավոր է՝ մի օր Մեծ Բրիտանիան հասկանա, որ մեծ սխալ է գործում և խախտում է այն մարդու իրավունքները, ով ազատության է ձգտում», - ԱԳ նախարարի հարցազրույցը «Democracynow» կայքին մեջբերում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը:
Արտգործնախարարը տեղեկացրել է, թե վերջերս հեռախոսազրույց է ունեցել Բրիտանիայի ԱԳ նախարար Ուիլյամ Հեյգի հետ և ուղիղ հարցրել է վերջինիս. «Ի՞նչ եք ակնկալում: Սպասում եք, մինչև Ասանժը ծերանա և մահանա՞ մեր դեսպանատանը», - ասել է Պատինյոն:
Որպես ստեղծված իրավիճակի ելք արտգործնախարարը համարում է ապաստան տրամադրելու և մարդու իրավունքների վերաբերյալ միջազգային համաձայնագրերի կիրառումը, հիշեցնելով, թե ժամանակին «ապաստանից օգտվելու իրավունքի» մասին ձևակերպումը հենց Բրիտանիան է ներմուծել համապատասխան հռչակագրում:
Հիշեցնենք, Ջուլիան Ասանժը 2012 թ-ի հունիսի 19-ից բնակվում է Բրիտանիայում Էկվադորի դեսպանատանը, որը Ասանժին քաղաքական ապաստան է տրամադրել: Բրիտանիայի իրավապահ մարմինները զգուշացրել են, թե դեսպանատնից դուրս գալու դեպքում, Ասանժը կձերբակալվի և համաձայն բրիտանական դատարանի որոշման, կարտահանձնվի Շվեդիա, որտեղ նրան մեղադրում են բռնաբարության փորձի մեջ: Ասանժն, իր հերթին, առաջադրված մեղադրանքները շինծու է համարում, դրանց հետևում տեսնելով Միացյալ Նահանգների հատուկ ծառայություններին, իսկ իր նկատմամբ հետապնդումները կապում է սկանդալային ռեսուրսի գործունեության, մասնավորապես, դիվանագիտական գաղտնի նամակագրություններ հրապարակելու հետ:

МИД Эквадора назвал ошибкой действия Британии в отношении Ассанжа
Министр иностранных дел Эквадора Рикардо Патиньо считает, что власти Великобритании совершают ошибку, не предоставляя Джулиану Ассанжу права покинуть территорию посольства Эквадора в Лондоне, где он скрывается более года, пишет РИА Новости.
«Возможно, когда-нибудь Великобритания осознает, что совершает огромную ошибку и нарушает права человека в отношении того, кто заслуживает свободы», — заявил Патиньо в интервью порталу Democracynow.
По словам Патиньо, в ходе недавнего разговора с главой британского МИД Уильямом Хейгом он прямо спросил коллегу: «Чего вы ждете? Вы ждете, что господин Ассанж состарится и умрет в нашем посольстве?»
Патиньо считает, что верным выходом в этой ситуации было бы уважение международных соглашений в области предоставления убежища и права человека воспользоваться этим убежищем. Эквадорский министр напомнил, что формулировка о праве «пользования убежищем» в свое время была внесена в текст соответствующей декларации именно по инициативе Великобритании.
«Благодаря им (Великобритании) мы имеем такие слова в декларации о правах человека, но то, что происходит с Ассанжем, — это не пользование убежищем, а тюремное заключение не по собственной воле, его права каждый день нарушаются», — заметил Патиньо.
Ассанж подозревается в Швеции в изнасиловании и сексуальных домогательствах, якобы произошедших в августе 2010 года. Власти страны требуют от Великобритании его выдачи. На требование Эквадора разрешить Ассанжу вылет в Кито британская сторона ответила отказом, сославшись на обязательства перед Швецией.