Հասարակություն 15:34 16/07/2013
18 մարդու մահվան պատճառ դարձած պատահարի մասնակից «Կամազ»-ի վարորդը` Հրաչյա Հարությունյանը նախօրեին դատարանի դահլիճ է բերվել կանացի հագուստով, քանի որ այդ պահին հիվանդանոցում այլ հագուստ չի եղել: Բժիշկները նրան նվաստացնելու նպատակ ամենևին էլ չեն ունեցել: «Ռիա Նովոստի» գործակալության հաղորդմամբ, այս մասին հայտնել է Հրաչյա Հարությունյանի փաստաբան Էրիկ Չաբանովը:
Հիշեցնենք, ավելի վաղ Հայաստանի օմբուդսմեն Կարեն Անդրեասյանը պաշտոնապես դիմել էր իր Ռուսաստանի գործընկերոջը՝ Ռուսաստանի Դաշնության մարդու իրավունքների հարցերով լիազոր Վլադիմիր Լուկինին՝ Հրաչյա Հարությունյանի արժանապատվության և այլ իրավունքների պաշտպանության խնդրանքով:
Կարեն Անդրեասյանը Լուկինի ուշադրությունը հրավիրել էր այն հանգամանքի վրա, որ հուլիսի 15-ին Հարությունյանը դատարանի դահլիճ էր բերվել նվաստացուցիչ տեսքով, մասնավորապես՝ կանացի խալաթով, ինչը ՌԴ Սահմանադրության, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին կոնվենցիայի համապատասխան դրույթներով մարդու արժանապատվությունը նսեմացնող հանգամանք է:
«Հիվանդանոց տեղափոխելուց անմիջապես հետո բժիշկները ստիպված են եղել պատռել նրա հագուստները, սակայն նրա մոտ, ինչպես և հիվանդանոցում, այլ հագուստ չի գտնվել, այդ իսկ պատճառով ստիպված են եղել նրան այդ խալաթը հագցնել: Հարությունյանին վիրավորելու նպատակ նրանք չեն ունեցել», - պարզաբանել է փաստաբանը:
Միաժամանակ, Չաբանովը ընդունել է, որ բժիշկները հագուստ բերելու համար կարող էին իր հետ կապնվել, սակայն դա չեն արել:
Հիշեցնենք, վթարը տեղի էր ունեցել հուլիսի 13-ին: Բեռնատարը, որի ղեկին է եղել ՀՀ քաղաքացի Հրաչյա Հարությունյանը, բախվել է ավտոբուսին, որը բաժանվել է մասերի: 18 մարդ է զոհվել, 61-ը՝ ստացել տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ:

Водитель КамАЗа Грачья Арутюнян был привезен в суд в халате за неимением другой одежды. Заявление адвоката
Водитель КамАЗа Грачья Арутюнян – предполагаемый виновник аварии, которая 13 июля унесла жизни 18 человек в «новой Москве», – был привезен в суд из больницы в халате, так как у него не было другой одежды, цели унизить его у врачей не было. Об этом заявил во вторник Российскому агентству правовой и судебной информации (РАПСИ) адвокат Г.Арутюняна Эрик Чабанов.
Отметим, сегодня ранее омбудсмен Армении Карен Андреасян официально обратился к уполномоченному по правам человека в Российской Федерации Владимиру Лукину с просьбой рассмотреть причины унизительного обращения с водителем КамАЗа Г.Арутюняном.
Карен Андреасян обратил внимание Владимира Лукина на то обстоятельство, что Грачья Арутюнян 15 июля «предстал перед судом в унизительном виде, а именно – в женском халате».
«Учитывая то обстоятельство, что происшествие имело место на территории, подпадающей под Вашу юрисдикцию, прошу Вас рассмотреть причины унизительного обращения и представления в таком виде Г.Арутюняна в суд, и в пределах ваших полномочий предпринять действия, направленные на оказание помощи гражданину Республики Армения Г.Арутюняну, и о результатах сообщить мне», – говорится в официальном письме Карена Андресяна, адресованном Владимиру Лукину.
«Врачам пришлось разорвать одежду моего подзащитного (когда его привезли после ДТП), однако запасной ни у него, ни в больнице не оказалось, поэтому им пришлось одеть на него этот халат. Однако цели оскорбить Арутюняна у них не было», – сообщил адвокат.
Вместе с тем, он отметил, что врачи могли бы связаться с ним, чтобы он привез одежду своему подзащитному, однако медики не сделали этого.
Отметим, ДТП под Подольском произошло днем в субботу, 13 июля. Водитель грузовика при выезде со второстепенной дороги врезался в рейсовый автобус, в результате столкновения автобус развалился на две части. Всего в результате ДТП погибли 18 человек, около 30 получили различные травмы. Водитель грузовика марки КамАЗ, гражданин Армении Грачья Арутюнян, выжил в результате ДТП, а 15 июля его взяли под арест. По его словам, у грузовика отказали тормоза.