Աշխարհում 19:00 17/10/2013
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև լարվածությունը պահպանվում է նույնիսկ մեկ քառորդ դար անց, գրված է ֆրանսիական «Le Monde» թերթի հոդվածում, որի թարգմանությունը կարելի է գտնել «inopressa.ru» կայքում:
Հեղինակը նշում է, որ Ադրբեջանի նախագահական ընտրությունների նախօրեին հանրապետությունում անձի ազատությունները սահմանափակվել էին:
««Իշխանությունը ծայրահեղ զգայուն և ագրեսիվ է դարձել», - նշում են Բաքվի սրճարաններից մեկում նստած երիտասարդները: Նրանցից մեկը պատմում է, որ Բաքու է վերադարձել արտերկրում սովորելուց հետո: «Կարծում եմ` իշխանությունն անվստահությամբ է վերաբերվում արտերկրում ուսում ստացած երիտասարդությանը. ժողովրդավարությունը գործում տեսնելուց հետո նրանք նույնը կպահանջեն այստեղ: Այս գեղեցիկ շենքերը և «մերսեդեսները», որ Դուք տեսնում եք, միայն արտաքին տեսքն են, Ադրբեջանն ամբողջությամբ թաղվել է կոռուպցիայի, ազատությունների և արդարության բացակայության մեջ, և դա քաղաքացիների մեծամասնությանը խանգարում է արժանապատվորեն ապրել»»:
Հայաստանում,- շարունակում է հեղինակը,- խոսքի ազատությունը թույլ է տալիս երիտասարդներին քննադատել երկրում տիրող իրավիճակը: «Նման կարծիք է հայտնել Վարսիկան` Գյումրիում ծնված 25-ամյա ուսանողուհին»:
Հոդվածի հեղինակը նշում է, որ Լեռնային Ղարաբաղից աշխատանքի համար հիմնականում Ռուսաստան են մեկնում: 29-ամյա Սուրենը պատմում է, որ մտադիր է վաճառել տունը և ընտանիքի հետ մեկնել Ռուսաստան: Ընդ որում` Սուրենը նշում է` ինքը հպարտ է, որ հայ է:
Չնայած նախագահ Ալիևի ռեժիմի հանդեպ ունեցած իրենց թշնամանքի, Ադրբեջանում երիտասարդները նույնպես հպարտ են իրենց երկրով, գրում է հեղինակը: Երիտասարդ իրավաբան Թեյմուրը նշում է. «Ես կցանկանայի հետագայում արտերկիր մեկնել, սակայն միշտ աշխատել Ադրբեջանի համար և օգնել իմ երկրին»:
«Ադրբեջանում քչերն են հավատում խնդրի խաղաղ լուծմանը,- գրված է հոդվածում:-Իսկ երիտասարդ Անին Երևանից ասում է. «Լեռնային Ղարաբաղը մեր տարածքն է, և եթե ստիպված լինենք հողի նույնիսկ մեկ սանտիմետր զիջել, ես ինքս պատերազմ կգնամ: Սա մեր պատմությունն է»»:
«Սահմանի բացման համար Լեռնային Ղարաբաղում հիշողությունները դեռ չափազանց թարմ են»-, գրում է թղթակիցը: «Ղարաբաղում բոլորը պատրաստ են պատերազմի: Եթե պատերազմն ամեն դեպքում մի օր սկսվի, շատ երիտասարդներ որպես կամավոր կհավաքագրվեն այնպես, ինչպես Սուրենը, ով ցանկանում է մեկնել Ռուսաստան, բայց պնդում է. «Ես կվերադառնամ պատերազմելու: Ես պարտավոր եմ դա անել», - նշված է հոդվածում:

Society 18:56 17/10/2013
Le Monde: Everyone in Karabakh is ready for war, and if it starts many Armenian volunteers will arrive from abroad
There is still tension existing between Armenia and Azerbaijan though a quarter century has passed after the Nagorno-Karabakh conflict, the French newspaper article “Le Monde” says.
The author notes that the personal freedoms in Azerbaijan were limited on the eve of the presidential elections held in the country.
"The authorities have become extremely sensitive and aggressive," the young people sitting in the terrace of one of Baku’s café say.
One of them told that he had returned to Baku after studying abroad. "In my opinion, the authorities look at the young people who have studied abroad with suspicion: they probably think that seeing democracy in action, they will demand it here as well. All of these beautiful buildings and "Mercedes" that you see here is just the facade, Azerbaijan is completely mired into corruption, lack of freedom and justice, and it prevents many citizens to live suitably," he noted.
The author continues that in Armenia freedom of speech allows young people to criticize the situation existing in the country. Varsik, 25-year-old student, who was born in Gyumri shares this opinion.
The article says that migrant workers from Nagorno-Karabakh mainly leave for Russia. Suren, 29 years old, said he plans to sell his home and leave for Russia together with his family. In the same time, Suren noted that he was proud of being Armenian.
The young people in Azerbaijan are also proud of their country, in spite of the hostility they feel towards the President Aliyev’s regime, the author writes. Teimur, a young lawyer, says: "I would like to go abroad, but to work always for Azerbaijan and to help my country."
At the same time, Teimur called for a peaceful solution of the Karabakh conflict, "I do not want war. It has lasted for 4 years, that's enough! It is violence, it is an economic chaos. "
In Azerbaijan, few people believe in the peaceful settlement of the conflict, the article says. Ani, a young Armenian from Yerevan says: "Nagorno-Karabakh is our territory, and if we will have to give up even one inch of land, I'll go to war. This is our history. "
Memories in Nagorno-Karabakh are still too fresh to think about opening the border, writes the reporter. Everyone in Karabakh is ready for war. "If the war ever starts, many young people will come as volunteers, just like Suren, who wants to leave for Russia, but says: "I'll be back to fight. I must do this," the article reads.