Աշխարհում 11:53 15/11/2013
Նորվեգիան քաղաքացիական նավեր և ռազմածովային ուժերի ֆրեգատ է ուղարկելու Սիրիայի ափեր՝ այնտեղից քիմիական զենքը դուրս բերելու համար: Այս մասին հայտնում է France Presse-ը՝ հղում կատարելով Նորվեգիայի ԱԳ նախարարին:
Բյորգե Բրենդեն խոստացել է նաև 90 միլիոն կրոն (10.8 միլիոն եվրո) տրամադրել ՄԱԿ-ին և Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպությանը՝ Սիրիայից քիմիական զենքը դուրս բերելու գործողություններ իրականացնելու համար:
Հոկտեմբերի 25-ին Նորվեգիան հայտարարել էր, որ պատրաստ չէ իր երկրի տարածքում քիմիական զենք վերացնել: Նոյեմբերի սկզբին լուրեր տարածվեցին, որ քիմիական զենքը ոչնչացվելու է Ալբանիայում, իսկ զենքը Սիրիայից դուրս բերելու պատրաստակամություն հայտնել էր նաև Դանիան:
Հիշեցնենք, որ ամռանը ԱՄՆ-ն և Ռուսաստանը համաձայնություն էին ձեռք բերել այն մասին, որ մինչև 2013 թվականի ավարտը Սիրիայում դուրս է բերվելու քիմիական զենքի ողջ պաշարը, իսկ 2014 թվականին՝ ոչնչացվելու:

Политика 12:05 15/11/2013
Власти Норвегии, если это потребуется, готовы направить в Сирию свои корабли для погрузки на них сирийского химического оружия и его перевозки к месту уничтожения, пишет «Росбалт».
Как заявил глава МИД Норвегии Борге Бренде в интервью Associated Press, речь идет об отправке одного гражданского грузового судна и одного фрегата ВМС Норвегии.
Напомним, в октябре власти Норвегии заявили, что не намерены уничтожать сирийское химоружие на территории своей страны, как ранее предлагала ООН.
Согласно принятой в конце сентября резолюции, СБ ООН постановил "уполномочивать государства-члены получать, контролировать, перевозить, передавать и уничтожать" химическое оружие Сирии.
По данным норвежского телевидения, ООН, США и Россия были готовы доверить Осло уничтожение до 500 тонн зарина и 50 тонн горчичного газа из запасов Сирии.