Տարածաշրջան 20:18 12/12/2013
Սումգայիթում վահաբիտների և Ադրբեջանի անվտանգության ուժերի միջև բախում է տեղի ունեցել. կան վիրավորներ
Ադրբեջանական Սումգայիթ քաղաքում մի խումբ զինված մարդկանց և ոստիկանության միջև փոխհրաձգություն է տեղի ունեցել: Ինչպես նշում է «ԱՊԱ» ադրբեջանական լրատվական գործակալությունը, փոխհրաձգությունը տեղի է ունեցել քաղաքի 10-րդ թաղամասում, «Սոլտան» շուկայի մոտ:
Դեպքի վայր են ժամանել ոստիկանության հատուկ ծառայության ջոկատները: Փոխհրաձգության արդյունքում զինված խմբավորման կողմից կան վիրավորներ: Ոստիկանությունը շրջափակել է տարածքը, ասվում է հոդվածում:
Գործակալությունը նաև նշում է փոխհրաձգության արդյունքում վիրավորվածների անունները: Նրանք են` Անար Ռագիմովը (1982թ.), Էլմար Մամեդլին (1976թ.) և Էլնյուր Նազարալիևը (1988թ.):
Ինչպես նշել է Սումգայիթի քաղաքային հիվանդանոցի բժիշկ Նադրի Թեքվելին, վիրավորները հիվանդանոց են բերվել ծանր վնասվածքներով: Բժիշկը նրանց վիճակը գնահատել է միջին ծանրության:
«ԱՊԱ»-ն ընդգծում է, որ գործողությունները իրականացվել են Ադրբեջանի ազգային անվտանգության նախարարության և Սումգայիթ քաղաքի ոստիկանության կողմից:
Ինչպես իր հերթին նշում է ադրբեջանական «Հաքքին.ազ» կայքը, փոխհրաձգությունը տեղի է ունեցել վահաբիտների և անվտանգության ուժերի միջև:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 16-ին ոստիկանության և զինված խմբավորումների միջև, ում ԶԼՄ-ները վահաբիտներ են անվանել, փոխհրաձգություն է տեղի ունեցել: Նույն օրը ոստիկանները ձերբակալել են Գուսար քաղաքի բնակիչ Էդիկ Ռուստամովին, ով նրանց անտառ էր բերել ցույց տալու, թե որտեղ են թաքնված փողերը: Անտառում փոխհրաձգություն է սկսվել, որի ընթացքում զոհվել է ոստիկանության պետ Հալիբ Ալիևը, իսկ ևս 3 ոստիկաններ` Մեվլուդ Ալիևը, Ջամիլ Նասիրովը և Գուսար քաղաքի շրջանային ոստիկանության պետի տեղակալ Մուհամեդ Իբրահիմովը ստացել են վնասվածքներ:
Այս ամենից հետո Ադրբեջանի անվտանգության ուժերը հատուկ գործողություն են սկսել փոխհրաձգության մասնակիցների դեմ, որի արդյունքում բոլոր կասկածյալները մահացել են: Ադրբեջանի անվտանգության ուժերը հավաստիացնում են, որ նրանք իրենք իրենց պայթեցրել են նռնակներով:

Society 17:09 12/12/2013
Skirmishes took place in Sumgait between Wahhabis and Azerbaijani security forces: some people were injured
The skirmishes between armed groups and the police took place in Azerbaijani town Sumgait. As the Azerbaijani news agency “APA” reports the skirmish occurred in the 10th district of the town, near “Soltan” market.
Extra police forces were deployed to the place of the incident. As a result of the shootings some of the members of the armed group were wounded. The police cordoned off the scene of action.
The agency also reports the names of the injured. Those are Anar Rahimov (1982), Elmar Mamedli (1976) and Elnur Nazaraliev (1988). As the reanimation doctor of Sumgait City Hospital Nadir Tekveli said the people who were brought to the hospital had severe wounds. He assessed their condition to be moderately serious.
“APA” notes that the operation was carried out by the representatives of the Ministry of National Defense and by the Police of Sumgait.
On its turn, the Azerbaijani portal “Haqqin.az” reports that the shooting took place between the security forces and Wahhabis.
Another shooting occurred on 16th of October between the police and an armed group, whom media named “Wahhabis”. On that day the Azerbaijani police under the suspicion of robbery detained Edik Rustamov, a resident of the town Gusar. Rustamov led them into the woods to show the place where the money was hidden. A skirmish broke out in the wood in which the mayor of the police Galib Aliyev was killed. Other police officers, Mevlud Aliyev, Jamil Nasirov and the deputy head of Police station of Gusar Mohamed Ibrahimov were wounded. After that the Azerbaijani security forces started a special operation against the participants of the skirmish. As a result all the suspects died. The Azerbaijani forces assure that the suspects blew themselves up by grenades.