Հասարակություն 15:15 13/01/2014
Քրդական աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) բանտարկված առաջնորդ Աբդուլա Օջալանը հարգել է թուրքահայ լրագրող Հրանտ Դինքի հիշատակը, ով յոթ տարի առաջ ծայրահեղ ազգայնականների դավադրության զոհն էր դարձել: Այս մասին տեղեկացնում է «Hurriyet Daily News»-ը:
«Ես հարգում եմ հայ ժողովրդի թանկագին զավակի, մեր եղբոր` Հրանտի հիշատակը և պայքարը»,- այս մասին Օջալանն նշել է իր հաղորդագրության մեջ, որ հանրությանն է փոխանցվել հունվարի 11-ին` բանտ այցելած խորհրդարանական երկու խմբերի կողմից:
«Հույս ունեմ հայերին դիմել համապարփակ նամակով, որը պատրաստ կլինի Հրանտ Դինքի սպանության տարելիցին»,- ասել էր Օջալանը:
Հիշեցնենք, որ Դինքը սպանվել է 2007 թվականի հունվարի 19-ին, Շիշլիում գտնվող «Ակոսի» խմբագրատան առաջ, հետևից գլխին արձակված երեք հրազենային կրակոցներից։ Մարդասպանը հեռանալուց գոչել էր «գյավուր», ինչը ենթադրելու հիմք է տալիս, որ սպանությունը կատարվել է ազգային հողի վրա։
Սպանությունն իրականացնելու կասկածանքով թուրքական Սամսուն քաղաքի ավտոկայանում ոստիկանությունը ձերբակալել է 17-ամյա Օգյուն Սամասթին, որն առաջին իսկ հարցաքննության ընթացքում խոստովանել է իր մեղքը։

Society 15:33 13/01/2014
Abdullah Öcalan, the jailed leader of the Kurdistan Workers’ Party (PKK), has honored the memory of Hrant Dink, an Armenian-Turkish journalist killed seven years ago in an ultranationalist plot, the Hurriyet Daily News reported.
“I greet the memory and the struggle of the precious child of the Armenian people, our brother Hrant,” Öcalan said in a message which was conveyed to the public on Jan. 11 following a visit to İmralı Island by two deputy parliamentary group chairs of the Peace and Democracy Party (BDP), İdris Baluken and Pervin Buldan, and People’s Democratic Party (HDP) deputy Sırrı Süreyya Önder.
“I hope to address our Armenian citizens with a comprehensive letter and have it ready for the anniversary of the massacre of Hrant,” Öcalan said.
Dink, the renowned editor-in-chief of Agos, which has been the voice of the small Armenian community in Istanbul for several years, was shot dead by Ogün Samast in front of his office in Istanbul on Jan. 19, 2007. Samast was sentenced to over 22 years in jail for the murder.