Հարցազրույցներ 10:48 01/03/2014
Ա.Սաֆարյան. ՄՄ-ին անդամակցությունը միջնաժամկետ հեռանկարում էապես դրական ազդեցություն կունենա ՀՀ տնտեսության վրա
«Ինտեգրացիա և զարգացում» հկ կողմից նախօրեին հրավիրվել էր «Գազի հարցը հայաստանյան տնտեսության համար» խորագրով Եվրասիական փորձագիտական ակումբի կլոր սեղանը, որի շրջանակում հնչեցին փորձագիտական կարծիքներ և նաև ոլորտի պատասխանատուների հիմնավորումներ գազամատակարարման վերաբերյալ:
Panorama.am-ի հետ զրույցում հկ նախագահ Արամ Սաֆարյանն ասաց, որ կլոր սեղանի նպատակն էր անցկացնել մասնագիտական այնպիսի մակարդակով քննարկում, որ այն կարողանար մեր հասարակության համար պարզ դարձնել թվերը և տնտեսագիտական հիմնավորումները, որոնց վրա կառուցված է գազի քաղաքականությունը Հայաստանում:
«Սա շատ կարևոր հարց է, որովհետև գազը հանդիսանում է Հայաստանի տնտեսության երակը, արյունը և դրա համար այն ունի ռազմավարական նշանակություն: Հայաստանը Ռուսաստանից գազ է ստանում արտահանման ամենաէժան գնով, դրանից ավելի էժան գազ է ստանում միայն Բելառուսը` իբրև միութենական պետություն: Ես կարծում եմ այս իրողությունը պետք է հասկանալ, որովհետև դրա վրա է հիմնված ապագա Եվրասիական միության և այսօրվա Մաքսային միությանն անդամակցելու ՀՀ տնտեսական դրդապատճառներից մեկը»,- նշեց Ա.Սաֆարյանը:
Նրա խոսքով, ՄՄ-ին անդամակցելու դեպքում գազամատակարարման ոլորտում հինգ տարվա ընթացքում տնտեսական էֆեկտը կկազմի շուրջ 2 մլրդ դոլար, որից 1 մլրդը կարող են լինել այն շահույթները, որոնք ստացվել են առանց մաքսային արգելքների համագործակցության կոնտեքստում:
Բացի այս, Ա.Սաֆարյանը, վկայակոչելով «Գազպրոմ Հայաստան» ընկերության փոխտնօրենի խոսքերին նշեց, որ դա կփրկի նաև Հայաստանի գազային համակարգը, որն այսօրվա դրությամբ ունի բազմաթիվ խնդիրներ. «Սա է, որ շատ կարևոր է հասկանալ»:
Ինչ վերաբերում է այն հարցին, որ մասնագիտա-փորձագիտական հիմնավորումները, իհարկե, հասկանալի են, բայց հասարակությունը բողոքում է, քանի որ ՀՀ սոցիալ-տնտեսական ներկայիս իրավիճակում գինը, այդուհանդերձ, շատ բարձր է, Ա.Սաֆարյանն ասաց, որ տնտեսագետները նույն կարծիքին են, որ եթե գազամատակարարման համակարգը Հայաստանում հարաբերական ավելի էժան է, քան ԵՄ երկրներում ու նույնիսկ նախկին ԽՍՀՄ մերձբալթյան երկրներում, ապա Հայաստանի միջին սպառողի եկամուտների իմաստով այն բավականին թանկ է:
«Բայց կա միայն մի ճանապարհ այս հարցերը կարգավորելու` երկրի տնտեսական զարգացում: Հետևաբար, պետք է գտնել տնտեսական զարգացման համար լավագույն հնարավորություն տվող միջոցներ: Մեր կարծիքով, ՄՄ-ին անդամակցությունը միջնաժամկետ հեռանկարում էապես կարող է դրական ազդեցություն ունենալ Հայաստանի տնտեսության վրա: Ես դա ասում եմ որպես նախնական հաշվարկ, հիմնվելով նաև մեր խմբի կողմից աշնանը իրականացրած հետազոտությունների արդյունքների վրա: Բայց քանի որ կարիք կա լրջորեն ու պարբերաբար կատարել կանխատեսումներ, դրա համար էլ մենք, տնտեսությունը զարգացնելուն ուղղված բոլոր քայլերը կվերցնենք մեր փորձագիտական եզրակացության ուշադրության տակ»,- հավելեց նա:
Ա.Սաֆարյանը տեղեկացրեց նաև, որ առաջիկայում փորձագիտական մեկ այլ կլոր սեղան կհրավիրվի, որում կքննարկվի Մաքսային միությանը Հայաստանի միանալու տնտեսական հիմնավորումները:
Ի.Իսայան. ՌԴ-ն շատ լավ գիտակցում է, որ կա ինչ-որ շեմ, որն անցնելուց հետո Հայաստանի տնտեսությունը կկանգնի կրախի առաջ

Интервью 12:20 01/03/2014
А. Сафарян: Вступление в Таможенный союз в среднесрочной перспективе окажет позитивное влияние на экономику Армении
Общественная организация «Интеграция и развитие» организовала накануне, 28 февраля, круглый стол Евразийского экспертного клуба по теме «Газовый вопрос для армянской экономики», в рамках которого прозвучали экспертные оценки и обоснования ответственных сферы касательно поставок газа.
Председатель общественной организации «Интеграция и развитие» Арам Сафарян в интервью Panorama.am отметил, что целью круглого стола было проведение такого обсуждения, которое позволило бы населению Армении составить четкое представление о цифрах и экономических обоснованиях, на которых строится газовая политика в Армении.
«Это очень важный вопрос, так как газ является пульсом экономики Армении и имеет для нее стратегическое значение. Армения получает от России газ по самой низкой экспортной стоимости, дешевле газ поставляется только в Беларусь, союзное с Россией государство. Я считаю, что этот факт нужно понимать, так как именно на нем основана одна из экономических причин вступления Армении в Таможенный союз и в будущий Евразийский союз», – заявил Арам Сафарян.
По его словам, в случае вступления Армении в Таможенный союз экономический эффект в сфере поставок газа в течение 5 лет составит порядка 2 млрд. долларов, 1 млрд. при этом могут составить доходы, полученные в контексте сотрудничества без таможенных ограничений.
Помимо этого, Арам Сафарян, ссылаясь на слова замдиректора компании «Газпром Армения», отметил, что это спасет также газовую систему Армении, которая на сегодняшний день столкнулась со множеством проблем. «Именно это очень важно понять», – добавил Сафарян.
Арам Сафарян ответил также на замечание, как же быть с реакцией общественности, которая, вопреки обоснованиям экспертов, протестует, поскольку в нынешних социально-экономических условиях тариф все же очень высокий. По его словам, экономисты придерживаются того же мнения, что если система газоснабжения Армении относительно более дешевая, нежели в странах ЕС и даже прибалтийских странах бывшего СССР, но, учитывая доходы среднего потребителя Армении, она все же довольно дорогостоящая.
«Существует один путь урегулирования данных вопросов – экономическое развитие страны. Следовательно, нужно найти методы, позволяющие наилучшим образом обеспечить экономическое развитие. На наш взгляд, вступление в Таможенный союз в среднесрочной перспективе может положительно повлиять на экономику Армении. Это предварительные подсчеты, опирающиеся на итоги исследований, проведенных нашей группой осенью. Однако поскольку существует необходимость в проведении серьезных и периодических прогнозов, мы будем держать все меры, направленные на развитие экономики, в центре внимания экcпертного заключения», – добавил Арам Сафарян.
Вместе с тем он сообщил, что в ближайшем будущем будет созван еще один круглый стол с участием экспертов, в ходе которого будут обсуждаться экономические аргументы вступления Армении в Таможенный союз.