Հասարակություն 10:10 18/03/2014
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը նախօրեին ընդունել է Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտի՝ Մատենադարանի տնօրեն Հրաչյա Թամրազյանին և ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանին: Այս մասին տեղեկացնում են Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Հանդիպմանը քննարկվել են Արցախում Մատենադարանի հիմնադրման և Ստեփանակերտի Վահրամ Փափազյանի անվան դրամատիկական թատրոնի շենքի հիմնանորոգման հետ կապված հարցեր:
Նախագահ Սահակյանը կարևորել է Մատենադարան ինստիտուտ-թանգարանի աջակցությունն Արցախում համանման ինստիտուտի ստեղծման գործում՝ նշելով, որ այն մեծապես կնպաստի պատմական արժեքների պահպանմանը և հայրենի ժողովրդի պատմության մասնագիտական ուսումնասիրմանը:
Ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանը նախագահին է ներկայացրել Ստեփանակերտի դրամատիկական թատրոնի շենքի հիմնանորոգման նախագիծը: Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ Արցախի մայր թատրոնը, լինելով մեր հանրապետության մշակութային կարևորագույն օջախներից մեկը, պետք է ունենա ժամանակակից չափանիշներին համապատասխանող շենքային պայմաններ, և այս համատեքստում կարևորել Հայաստանի առաջատար ճարտարապետների հետ համագործակցությունը՝ այն համարելով նախատեսված աշխատանքների հաջող իրականացման նախադրյալներից մեկը:
Հանդիպմանը ներկա է եղել ԼՂՀ մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Society 10:43 18/03/2014
On March 17, Artsakh Republic President Bako Sahakyan met with director of  “Matenadaran” Mesrop Mashtots Institute for Ancient Manuscripts and Scientific Research Hrachya Tamrazyan and architect Arthur Meschyan.
Issues related to founding a branch of Matenadaran in Artsakh and reconstructing Vahram Papazyan State Drama Theater of Stepanakert were discussed.
President Sahakyan stressed the importance of the assistance of Matenadaran Institute in founding a similar institution in Artsakh, noting that it will substantially contribute to the maintenance of historical values and study of national history on a professional level.
Architect Arthur Meschyan presented a project of capital reconstruction of Stepanakert Drama Theater building.
Bako Sahakyan noted that the main theater of Artsakh, being one of the most significant cultural centers of the republic, must have building conditions corresponding to contemporary standards, and in this context highlighted the cooperation with the leading architects of Armenia, considering it among the preconditions for successful realization of planned activities.
NKR Minister of Culture and Youth Affairs Narine Aghabalyan and other officials were present at the meeting, the press service of Artsakh Republic President reports.