Հասարակություն 09:36 07/04/2014
Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիներ Հակոբ Ինջիղուլյանին և Արսեն Խոջոյանին վերադարձնելու համար Հայաստանը լուրջ աշխատանքներ է տանում, վստահեցնում է ՀՀ ՊՆ պաշտոնակատար Սեյրան Օհանյանը:
«Պետք է ասեմ, որ աշխատանքներն ընթացքի մեջ են»,- «Երիտասարդական քաղաքականություն. հիմնախնդիրներից մինչև լուսաբանում» համաժողովի ընթացքում նշեց նա:
Սեյրան Օհանյանը հավելեց, որ Հակոբ Ինջիղուլյանի դեպքում ադրբեջանական կողմը շեշտը դնում է նրան երրորդ երկիր տեղափոխելու վրա. «Հակառակորդի սկզբունքն է բոլոր զինծառայող գերիներին երրորդ երկիր ուղարկելը, ինչը միջազգային նորմերի խախտում է»:
Նախարարի պաշտոնակատարն ավելացրեց, որ Ադրբեջանի հետ ուղիղ կապի բացակայության պատճառով հնարավոր չէ գերիներին հետ վերադարձնելու արդյունավետ աշխատանքներ տանել:
Նշենք, որ Արսեն Խոջայանը հայ-ադրբեջանական սահմանը հատել էր այս թվականի մարտի 7-ին, իսկ Հակոբ Ինջիղուլյանը` 2013 թվականի օգոստոսի 9-ին:

Society 10:20 07/04/2014
Armenia carries out serious work to return Hakob Injighulyan and Arsen Khojoyan held in Azerbaijani captivity, Armenia’s Acting Defense Minister Seyran Ohanyan said at the conference entitled “Youth Policy: From Problems to Coverage.”
“The work is underway,” he added.
Seyran Ohanyan noted that Azerbaijan wants POW Hakob Injighulyan to be transferred to a third country, which, according to him, “is a violation of international norms.”
The Acting Defense Minister also said that the absence of direct contacts with Azerbaijan complicates the process.
23-year-old Armenian citizen Arsen Khojoyan crossed into Azerbaijan on March 7, 2014. Hakob Injighulyan, an Armenian citizen and an army conscript, crossed the Azeri border and was subsequently captured by Azeri soldiers on the night of August 7-8, 2013.