Քաղաքական 15:54 10/04/2014
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը նախօրեին պաշտոնական այցով մեկնել էր Իրան, որտեղ առանձին հանդիպումներ էր ունեցել ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեիի և նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ:
Ադրբեջանական մամուլը, լուսաբանելով Ալիևի այցը, որոշ թեմաների վերաբերյալ կամ սխալ տեղեկատվություն է հրապարակել, կամ էլ ընդհանրապես չի անդրադարձել դրանց:
Նախ անդրադառնանք Հասան Ռոհանիի՝ ԼՂ վերաբերյալ արած հայտարարությանը.
ԻԻՀ նախագահի պաշտոնական կայքը  հաղորդում է, որ նախագահների հանդիպումից հետո տեղի ունեցած համատեղ մամլո ասուլիսի ընթացքում Հասան Ռոհանին, անդրադառնալով տարածաշրջանային հակամարտություններին, մասնավորապես նշել է. «Մենք պետք է մեր ողջ ջանքերը գործադրենք, որպեսզի տարածաշրջանային խնդիրները, այդ թվում՝ ղարաբաղյան հակամարտությունը, լուծվեն արդարության և միջազգային նորմերի շրջանակներում: Տարածաշրջանում սահմանների աշխարհագրական փոփոխությունը մեր կարծիքով ընդունելի չէ, հետևաբար մենք պետք է ջանքեր գործադրենք, որպեսզի առկա տարաձայնությունները ստանան խաղաղ և քաղաքական լուծում»:
Նշենք, որ իրանագետ Ա. Իսրայելյանը, Panorama.am-ին տված հարցազրույցում , վերլուծելով Ռոհանիի հայտարարությունը, նշել էր. «Ռոհանիի այդ հայտարարությունը երկու կարևոր «մեսիջ» էր պարունակում:
Առաջին. Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից Իրանի՝ թյուրքալեզու իրանցիներով բնակեցված նահանգները չեն կարող շահարկման առարկա դառնալ:
Երկրորդ. Արդեն երկու տասնամյակից ավել գոյություն ունեցող Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեֆակտո սահմանները փոփոխման ենթակա չեն»:
Ինչ վերաբերում է Իլհամ Ալիևի և Ալի Խամենեիի հանդիպման մանրամասներին՝ ապա Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնական կայքի հաղորդմամբ՝ ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեին Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, թե իբր «Իրանը կողմ է ղարաբաղյան հակամարտության լուծմանը՝ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում»:
Անդրադառնալով ադրբեջանական ԶԼՄ-ների տարածած ապատեղեկատվությանը՝ նշենք, որ ուսումնասիրելով ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդի պաշտոնական կայքը,  նկատում ենք, որ Ալի Խամենեին որևէ անդրադարձ չի կատարել ղարաբաղյան հակամարտությանը:
Ավելին, Ալի Խամենեին Իլհամ Ալիևին նախազգուշացրել է, որ «Որոշ ուժեր, այդ թվում սիոնիստական ռեժիմը (Իսրայել) դժգոհ են Իրան-Ադրբեջան ամուր հարաբերություններից և շարունակաբար խափանում են հարաբերությունների ամրապնդման ընթացքը, սակայն լրջությամբ ու քաղաքական վճռակամությամբ հնարավոր է հաղթահարել նրանց խափանիչ գործողությունները»:
Մինչդեռ ուսումնասիրելով Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնական կայքը, նկատում ենք, որ Խամենեիի վերոնշյալ հայտարարությունը բացակայում է կայքում:
Ավելին՝ Ա. Խամենեիի պաշտոնական կայքի հաղորդմամբ՝ ի պատասխան ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդի դիտարկումներին, Իլհամ Ալիևը հայտարարել է. «Իրանի հզորությունը դա՝ Ադրբեջանի հզորությունն է. Երկու երկրների ամուր կապերը թույլ չեն տա, որպեսզի երկկողմ հարաբերությունները որևէ բացասական ազդեցություն կրեն»:

Region 19:28 10/04/2014
Yesterday, the president of Azerbaijan Ilham Aliyev had left for Iran on an official visit where he had meetings with IRI religious leader Ali Khamenei and president of the country Hassan Rouhani.
The Azerbaijani media covering Aliyev’s visit has provided either disinformation or has not referred to some of the topics.
Let’s first refer to Hassan Rouhani’s statement on Nagorno Karabakh: As the official site of IRI president http://president.ir/fa/76559 reports, during the joint press conference held after the presidents’ meeting Hassan Rouhani has touched upon the regional conflicts and has noted in particular, “We should put all our efforts in order to settle the regional conflicts, the Nagorno Karabakh conflict in that number, through peaceful means and within international norms. To us, the geographical change of borders in the region is unacceptable, for that reason we need to make efforts for the existing contradictions to be solved by a peaceful and political means.”
Expert of Iranian studies Armen Israelyan, at the interview (http://www.panorama.am/ru/interviews/2014/04/10/aliev-iran-israyelyanns-comment) given to Panorama.am had analyzed Rouhani’s statement and had noted, “The mentioned statement of Rouhani had two messages.
First: The Iranian provinces inhabited by Turkic-speaking Iranians, cannot become subject of speculation for Azerbaijan and Turkey.
Second: The de facto borders of Nagorno Karabakh Republic existing for more than two decades are not subject to change.
As for the details of the meetings held with Ilham Aliyev and Ali Khamenei, according to the Azerbaijani President’s official site http://ru.president.az/articles/11373, IRI religious leader Ali Khamenei has stated at the meeting with Ilham Aliyev that allegedly, “Iran is for the Karabakh conflict settlement in terms of territorial integrity of Azerbaijan.”
Coming to the disinformation disseminated by the Azerbaijani media it should be noted that after having studied the official site of the IRI religious leader http://farsi.khamenei.ir/news-content?id=26123 we can noticed that Ali Khamenei has not touched upon the Karabagh conflict at all.
Moreover, Ali Khamenei has warned Ilham Aliyev that “Some forces, the Zionist (Israeli) regime in that number, are dissatisfied with Iran-Azerbaijan strong relations, and continuously frustrate the process of strengthening it. However, it is possible to overcome their frustrating activities by seriousness and political will.”
By examining the official site of the Azerbaijani president we do not find the abovementioned statement made by Khamenei in the site.
Moreover, according to the official site of Ali Khamenei, in response to the observations of IRI religious leader, Ilham Aliyev has stated, “Iran’s power is Azerbaijan’s power: the strong ties of two countries will not allow the bilateral relations to get negative influence.”