Քաղաքական 15:40 25/04/2014
Բակո Սահակյանը ԱՄՆ կոնգրեսականների հետ քննարկվել է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը վերաբերող հարցեր
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը Երևանում ապրիլի 25-ին ՀՀ-ում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցչությունում հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ մի խումբ կոնգրեսականների հետ՝ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էդ Ռոյսի գլխավորությամբ, հաղորդում են ԼՂՀ նախագահի աշխտակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Հանդիպմանը քննարկվել են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը, տարածաշրջանային գործընթացներին վերաբերող մի շարք հարցեր: Երկուստեք կարևորվել է հակամարտության խաղաղ կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում:
Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ պաշտոնական Ստեփանակերտը կարևոր է համարում ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների զարգացումը` դիտարկելով այն որպես բարեկամ երկիր, որտեղ բնակվում են միլիոնավոր հայեր:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը, Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի մի խումբ անդամներ` նախագահ Քեն Խաչիկյանի գլխավորությամբ, պաշտոնատար այլ անձինք:

Общество 15:54 25/04/2014
25 апреля президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян встретился в Ереване в Постоянном представительстве НКР в РА с группой американских конгрессменов во главе с председателем Комитета по иностранным делам Палаты представителей Конгресса Эдом Ройсом. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся урегулирования карабахского конфликта и региональных процессов. Обе стороны отметили важность мирного урегулирования конфликта под эгидой Минской группы ОБСЕ.
Президент Саакян отметил, что официальный Степанакерт считает важным развитие отношений с Соединенными Штатами Америки, рассматривая их как дружественную страну, где проживают миллионы армян.
Во встрече приняли участие министр иностранных дел НКР Карен Мирзоян, группа членов Американского комитета «Ай Дат» во главе с председателем Кеном Хачикяном и другие должностные лица.