Աշխարհում 14:07 07/05/2014
Ամերիկայի Հայ Դատի գրասենյակի «Facebook»-յան էջից տեղեկանում ենք, որ Կոնգրեսական Ադամ Շիֆը ողջունել է Կալիֆորնիա նահանգի խորհրդարանի Կանոնադրական հանձնաժողովի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության աջակցության AJR 32 բանաձևի ընդունումը:
«Ես երկար ժամանակ աջակցել և նպաստել եմ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին ինքնորոշման իրավունքին և ողջունում եմ Կալիֆորնիա նահանգի խորհրդարանի Կանոնադրական հանձնաժողովի ընդունած Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության աջակցության AJR 32 բանաձևը: Ես ողջունում եմ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման հարցում հանձնաժողովի կողմից ցուցաբերած աջակցությունը՝ անկախ ադրբեջանական ճնշումների, այն կատարվեց հանուն Արցախի ժողովորդի, որը պետք է որոշում կայացնի և ընտրի իր ճակատագիրը: Ես կոչ եմ եմ անում Ասամբլեային անհապաղ ընդունել այդ որոշումը»,- հայատարարել է Շիֆը:
Հիշցենենք, որ Կալիֆորնիայի խորհրդարանի Կանոնադրական հանձնաժողովը ընդունել էր ԼՂ անկախության ճանաչման օրինագիծը: Կալիֆորնիայի խորհրդարանի Կանոնադրական հանձնաժողովը պատմական քվեարկություն էր անցկացրել և խրախուսել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը. կոչ անելով ԱՄՆ նախագահին և Կոնգրեսին աջակցել ԼՂՀ ինքնորոշմանն ու ժողովրդավարական անկախության կայացմանը: Կալիֆորնիայի խորհրդարանի Կանոնադրական հանձնաժողովը 9 կողմ, 1 դեմ և 1 ձեռնպահ քվեարկությամբ ընդունել էր Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչման` AJR 32 օրինագիծը: Այսպիսով` օրինագիծը մայիսի 8-ին կներկայացվի Ասամբլեա:
Նշենք, որ Կալիֆորնիա նահանգի խորհրդարանում Լոս Անջելեսից ընտրված դեմոկրատ պատգամավոր, նահանգային խորհրդարանի հատկացումների հանձնաժողովի նախագահ Մայք Գաթոն օրինագիծ էր ներկայացրել, որը Միացյալ Նահանգներին կոչ է անում ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղը որպես ինքնիշխան պետություն:

In the world 14:50 07/05/2014
Congressman Adam Schiff welcomes the California State Assembly Rules Committee vote in support of Artsakh Independence; urges Full Assembly passage of AJR 32, according to the Facebook page of the Armenian National Committee of America (ANCA).
“I have long supported a right of self-determination for the people of Nagorno-Karabakh and applaud the State Assembly Rules Committee for its passage of a resolution affirming the independence of Nagorno-Karabakh. I welcome the expression of support for the right of the people of Artsakh to choose their own destiny, independent from Azeri coercion, and urge the Assembly to pass the resolution without delay,” Adam Schiff stated.
The California State Assembly Rules Committee cast a historic vote supporting and encouraging Artsakh’s (Nagorno Karabagh) continuing efforts to develop as a free and independent nation, and urging the President and Congress of the United States to support the self-determination and democratic independence of the Nagorno-Karabakh Republic.
AJR 32, introduced by Assemblymember Mike Gatto, was adopted by a vote of 9 yes, 1 no, and 1 member who did not vote and will now move to the full Assembly floor for a vote scheduled for May 8, 2014.