Հասարակություն 13:40 16/05/2014
«Շիրվանի ազատագրման ճակատ»-ը ուղերձ է հղել Երևանում անցկացվող առաջին թաթագիտական գիտաժողովի մասնակիցներին
Երևանի պետական համալսարանում այսօր մեկնարկեց առաջին թաթագիտական միջազգային գիտաժողովը, որին մասնակցում են շուրջ 40 գիտնականներ Հայաստանից, Իրանից, Ռուսաստանից, Վրաստանից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Լեհաստանից և այլ երկրներից:
ԵՊՀ իրանագիտության ամբիոնի վարիչ պրոֆեսոր Գ. Ասատրյանը բացման արարողության ժամանակ, անդրադառնալով մինչ օրս կազմակերպված թալիշագիտական կոնֆերանսներին, «Թալիշստանի ձայն» ռադիոկայանի գործարկմանը, կարևորեց նաև թաթագիտական գիտաժողովի անցկացումը, նշելով, որ այն ևս կարևոր դեր կունենա ներկայիս Ադրբեջանական Հանրապետության տեղաբնիկ ժողովուրդների թվին պատկանող մահմեդական թաթերի կամ կովկասյան պարսիկների ազգային ինքնության, լեզվի և մշակույթի ուսումնասիրման գործում:
Նշենք, որ թաթերը բնակվում են Արևելյան Այսրկովկասի հիմնականում մերձակասպյան շրջաններում՝ Ապշերոնի թերակղզուց, մինչև Լեռնային Շիրվան: Այսրկովկասի մահմեդական թաթերի զգալի մասը 19-րդ դարի վերջերից սկսած՝ հիմնականում քաղաքական հանգամանքներով պայմանավորված ենթարկվել է էթնիկ ուծացման կամ թյուրքացման՝ գործընթաց, որն արհեստականորեն շարունակվում է նաև մեր օրերում:
Գիտաժողովի բացման արարողության ավարտին կազմկոմիտեի անդամները հայտարարեցին, որ «Շիրվանի ազատագրման ճակատ» կազմակերպությունն անակնկալ կերպով ադրբեջաներեն լեզվով ուղերձ է հղել գիտաժողովի մասնակիցներին:
ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի փոխդեկան, գիտաժողովի կազմկոմիտեի անդամ Վ. Ոսկանյանը, իր ելույթի ընթացքում, անդրադառնալով վերոնշյալ կազմակերպությանը, նկատեց, որ այն շուրջ երկու ամիս առաջ է հայտարարել իր գործունեության մասին: «Շիրվանի ազատագրման ճակատ»-ի հիմնական նպատակը ներկայիս Ադրբեջանի տարածքում Շիրվանի Պարսկական Հանրապետության հռչակումն է:

Society 17:32 16/05/2014
Shirvan Liberation Front has sent message to participants of first scientific conference on Tat studies held in Yerevan
Today the first international conference on Tat studies took place in Yerevan State University attended by 40 scientists from Armenia, Iran, Russia, Georgia, France, Germany, Poland etc.
The Chair of Iranian Studies at Yerevan State University (YSU) Garnik Asatryan during the opening ceremony referring to the so far organized conferences on Talysh studies, the operation of “Voice of Talishstan” radio station, also highlighted the significance of Tat conference. He noted that it will play an important role for studying the national identity, language and culture of Muslim Tats and Caucasian Persians, indigenous people of the Republic of Azerbaijan.
Note that the Tats mainly inhabit in the Caspian regions of Transcaucasus, from Absheron Peninsula to Mountainous Shirvan. Significant amount of Muslim Tats starting from the late 19th century, mainly due to the political circumstances, were subject to ethnic assimilation or Turkification, a process that is on-going even today.
At the end of the conference’s opening ceremony, the members of the organizing committee declared that Shirvan Liberation Front organization unexpectedly has sent a message in Azerbaijani language to the participants of the conference.
Vice-Dean of YSU Faculty of Oriental Studies, member of the organizing committee of the conference Voskanyan in his speech referring to the above mentioned organization noted that it declared about its activities two months ago. The main goal of Shirvan Liberation Movement is the establishment of Shirvan Persian Republic in the present territory of the Azerbaijani Republic.