Հասարակություն 13:40 16/05/2014
«Շիրվանի ազատագրման ճակատ»-ը ուղերձ է հղել Երևանում անցկացվող առաջին թաթագիտական գիտաժողովի մասնակիցներին
Երևանի պետական համալսարանում այսօր մեկնարկեց առաջին թաթագիտական միջազգային գիտաժողովը, որին մասնակցում են շուրջ 40 գիտնականներ Հայաստանից, Իրանից, Ռուսաստանից, Վրաստանից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Լեհաստանից և այլ երկրներից:
ԵՊՀ իրանագիտության ամբիոնի վարիչ պրոֆեսոր Գ. Ասատրյանը բացման արարողության ժամանակ, անդրադառնալով մինչ օրս կազմակերպված թալիշագիտական կոնֆերանսներին, «Թալիշստանի ձայն» ռադիոկայանի գործարկմանը, կարևորեց նաև թաթագիտական գիտաժողովի անցկացումը, նշելով, որ այն ևս կարևոր դեր կունենա ներկայիս Ադրբեջանական Հանրապետության տեղաբնիկ ժողովուրդների թվին պատկանող մահմեդական թաթերի կամ կովկասյան պարսիկների ազգային ինքնության, լեզվի և մշակույթի ուսումնասիրման գործում:
Նշենք, որ թաթերը բնակվում են Արևելյան Այսրկովկասի հիմնականում մերձակասպյան շրջաններում՝ Ապշերոնի թերակղզուց, մինչև Լեռնային Շիրվան: Այսրկովկասի մահմեդական թաթերի զգալի մասը 19-րդ դարի վերջերից սկսած՝ հիմնականում քաղաքական հանգամանքներով պայմանավորված ենթարկվել է էթնիկ ուծացման կամ թյուրքացման՝ գործընթաց, որն արհեստականորեն շարունակվում է նաև մեր օրերում:
Գիտաժողովի բացման արարողության ավարտին կազմկոմիտեի անդամները հայտարարեցին, որ «Շիրվանի ազատագրման ճակատ» կազմակերպությունն անակնկալ կերպով ադրբեջաներեն լեզվով ուղերձ է հղել գիտաժողովի մասնակիցներին:
ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի փոխդեկան, գիտաժողովի կազմկոմիտեի անդամ Վ. Ոսկանյանը, իր ելույթի ընթացքում, անդրադառնալով վերոնշյալ կազմակերպությանը, նկատեց, որ այն շուրջ երկու ամիս առաջ է հայտարարել իր գործունեության մասին: «Շիրվանի ազատագրման ճակատ»-ի հիմնական նպատակը ներկայիս Ադրբեջանի տարածքում Շիրվանի Պարսկական Հանրապետության հռչակումն է:

Политика 15:21 16/05/2014
На территории Азербайджана хотят создать «Персидскую Республику Ширван». Неожиданное послание участникам форума в ЕГУ
В Ереванском государственном университете сегодня открылась первая международная конференция по татоведению, в которой принимают участие порядка 40 ученых из Армении, Ирана, России, Грузии, Франции, Германии, Польши и других стран.
Обратившись на церемонии открытия мероприятия к организованным по сей день конференциям по талышеведению, а также трансляции радиостанции «Голос Талышстана», заведующий кафедрой иранистики ЕГУ, профессор Гарник Асатрян подчеркнул важность проведения конференции по татоведению. Он отметил, что это также сыграет важную роль в изучении национальной идентичности, языка и культуры одного из коренных народов современной Азербайджанской Республики – мусульманских татов или кавказских персов.
Отметим, что таты проживают главным образом в прикаспийских районах Восточного Закавказья от Апшеронского полуострова до Нагорного Ширвана. В их отношении с конца 19 века применялась политика искусственной тюркизации, продолжающаяся по сей день.
В ходе церемонии открытия международной конференции в альма-матер Армении члены оргкомитета заявили, что организация «Фронт освобождения Ширвана» неожиданно направила послание участникам данного форума на азербайджанском языке.
Замдекана факультета востоковедения ЕГУ, член оргкомитета конференции Вардан Восканян в своем выступлении отметил, что данная организация заявила о своей деятельности около двух месяцев назад.
Основной целью «Фронта освобождения Ширвана», по его словам, является провозглашение «Персидской Республики Ширвана» на территории нынешнего Азербайджана.