Քաղաքական 11:00 21/05/2014
Հայաստանում` Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի արած հայտարարությունը բավականին ուժեղ և համոզիչ էր Հայաստանի համար: Լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիստեան:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում Ֆ. Օլանդը հայտարարել է, որ Հայաստանի դիրքորոշումը՝ անդամակցել ՄՄ-ին, պետք է օժանդակեն, քաջալերեն Եվրամիության շրջանակներում, Եվրամիությունը պետք է հասկանա, որ Հայաստանը բացառիկ պայմանների մեջ է ապրում, ու պետք է մի գործընթացի մեջ մտնի, որ մերձենա Եվրամիությանը:
«Համոզված եմ, որ այդ ուղերձը պատշաճորեն կլսվի ամենուր: Ակնակալում ենք, որ մենք մեր համատեղ պարտավորությունները դեռ կկատարենք: Իմ կարծիքով, որպես երկկողմանի համագործակցության անկյունաքար՝ Վիլնյուսում արձանագրած Արևելյան գորընկերության ծրագիրը, շատ կարևոր նախաձեռնություն կլինի, որը մենք կիրականացնենք միասին»,- ասաց նա:
Ըստ նրա, այժմ ԵՄ-ն խորհրդակցություն է իրականացնում Հայաստանի իշխանությունների հետ՝ ինչպես իրականացնել վիլնյուսյան փաթեթը:
«Սա Հայաստանի իշխանության, Եվրամիության հաստատությունների, Եվրամիության պետությունների հետ իրականացվող աշխատանք է, վարժանք է, որ մենք պետք է փորձենք իրականացնել: Անկախ նրանց, թե այդ խորհրդատավություններն ինչպիսի արդյունք կտան, ամենակարևորը վիլնյուսյան փաթեթի իրականացումն է»,- ասաց Տ. Հրիստեան:
Դեսպանը նաև նշեց, որ Հայաստանը Եվրամիության հետ նախ և առաջ պետք է անդրադառնա իրավական շրջանակներին, նաև գործողությունների պլանին: Նա ընդգծեց, որ Հայաստանի ու Եվրամիոթյան միջև փոխահրաբերությունների նոր պայմանավորվածություների հիմքը մշակվում է:

Politics 13:08 21/05/2014
Traian Hristea: Francois Hollande’s statement on Armenia’s rapprochement with EU was strong and convincing
The statement of French President Francois Hollande about Armenia-EU relations was strong and convincing for Armenia, Head of EU Delegation to Armenia Traian Hristea told reporters on Wednesday.
Mr Hollande said during his recent state visit to Armenia that Armenia’s decision to join the Customs Union “should be supported and encouraged by the European Union and the European Union should understand that Armenia lives in unique conditions and needs to get involved in a process leading to integration to the European Union.”
“We expect to fulfill our joint commitments. I believe that the Eastern Partnership Program, as a cornerstone of bilateral cooperation, will be a very important initiative which we will implement by joint efforts,” Traian Hristea said.
According to him, consultations are underway between the European Union and the Armenian authorities to find ways for implementation of the agreements reached at the Vilnius summit.