Քաղաքական 10:40 27/05/2014
2013թ-ին ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար ՀՀ նախագահին է դիմել 21 հազար անձ: ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում 2013թ-ի պետական բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ ներկայացնելով կառույցի հաշվետվությունը հայտարարեց ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը:
Հաշվետվության ներկայացումից հետո դիմելով Վ.Սարգսյանին ՀՀԿ խմբակցության անդամ Լևոն Մարտիրոսյանը հետաքրքրվեց` կարո՞ղ է ներկայացնել աշխարհագրությունը, թե հատկապես որ երկրներից են դիմում ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար և շատ են դրանց թվում, օրինակ, Սիրիայից անձինք:
Վ.Սարգսյանը նախ նշեց, որ շատ կատարելագործվել է դիմումատուի կողմից իր դիմումին հետևելու կանոնակարգը, նաև կրկնակի կրճատվել է դիմումն ուսումնասիրելու ժամանակահատվածը: Ինչ վերաբերում է աշխարհագրության վերաբերյալ հարցադրմանը, ապա ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարն ասաց. «Երկքաղաքացիության ինստիտուտը չենք դիտարկում այն կտրվածքով, թե դիմումատուն որ մեկ այլ երկրի քաղաքացի է հանդիսանում: Մեզ համար նա ՀՀ քաղաքացի է»:
Ինչ վերաբերում է այս տարվա ցուցանիշներին և հարցին` կարելի է արդեն այս պահին ասել այս տարի ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար դիմումները աճ կգրանցեն թե ոչ, Վ.Սարգսյանն ասաց, որ այս պահին ձեռքի տակ չունի տվյալներ, բայց հետևելով այս պահի դինամիկային կարող է ասել, որ աճ կլինի:
Սուտ, վախ ու փոքրություն, ուրիշ ոչինչ. ԱԺ-ից միայն ընդդիմադիր պատգամավորին չեն հրավիրել ԵԱՀԿ նախագահի հետ հանդիպմանը

Общество 11:32 27/05/2014
В 2013 году к президенту Армении поступила 21 тыс. запросов на получение гражданства Республики Армения. Об этом на обсуждении в Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по государственно-правовым вопросам хода исполнения государственного бюджета за 2013 год заявил руководитель аппарата президента РА Виген Саркисян, представляя отчет структуры.
Депутат фракции Республиканской партии Армении Левон Мартиросян обратился к Вигену Саркисяну с просьбой указать, гражданами каких стран являются соискатели армянского гражданства и много ли среди них, к примеру, жителей Сирии.
Виген Саркисян сообщил в ответ, что срок рассмотрения заявлений сократился вдвое. Что касается вопроса о географии, то глава аппарата президента подчеркнул: «Институт двойного гражданства не рассматривается нами с учетом того, гражданином какой страны является заявитель. Для нас он гражданин Республики Армения».
Комментируя показатели за текущий год и отвечая на вопрос о том, можно ли на данный момент говорить об увеличении числа заявлений для получения гражданства Армении, Виген Саркисян заявил, что на данный момент он не располагает соответствующими данными, но, судя по текущей динамике, можно сказать, что рост будет обеспечен.