Քաղաքական 15:13 18/08/2014
«Հայաստանը խորապես անհանգստացած է Իրաքի հյուսիսում եզդի բնակչության հանդեպ շարունակվող զանգվածային բռնությունների և դրա հետևանքով բազմաթիվ մարդկային զոհերի փաստով»: Ինչպես Panorama.am-ին հայտնում են ՀՀ նախագահի մամուլի գրասենյակից, այս մասին ասել է ՀՀ Նախագահի մամուլի քարտուղար Արման Սաղաթելյանը:
«Որևէ ազգային և կրոնական փոքրամասնության և, մասնավորապես, Իրաքի եզդիների հանդեպ բռնության կիրառումը բացարձակապես անընդունելի է, և միջազգային հանրությունը պետք է անհապաղ քայլեր ձեռնարկի դրանք ժամ առաջ դադարեցնելու, տուժածներին աջակցություն ցուցաբերելու, մարդասիրական օգնություն տրամադրելու համար:
ՀՀ Նախագահի կողմից հանձնարարականներ են տրվել արտգործնախարարությանը և դիվանագիտական առաքելություն­ների ղեկավարներին՝ միջազգային ասպարեզում խնդրին պատշաճ մակարդակով հետամուտ լինելու իրենց ջանքերը կրկնապատկելու համար:
Նախագահ Սարգսյանն այսօր ՀՀ վարչապետի հետ քննարկել է նաև Հայաստանի կողմից տրամադրվող մարդասիրական օգնության՝ նախապես ծրագրված ծավալներն ավելացնելու հարցը, ինչին ՀՀ կառավարությունը լուծում կտա առաջիկա օրերի ընթացքում:
Խնդիրը շարունակելու է մնալ պաշտոնական Երևանի ուշադրության կենտրոնում, և Հայաստանի Հանրապետությունն իր ուժերի չափով հետևողականորեն սատարելու է փորձության մեջ հայտնված բարեկամ եզդի ժողովրդին»,-ասված է Նախագահի մամուլի քարտուղարի հայտարարության մեջ:

Политика 16:08 18/08/2014
В Армении глубоко обеспокоены фактами продолжающегося массового насилия в отношении езидского населения на севере Ирака и зафиксированных вследствие этого многочисленных жертв. Как сообщили Panorama.am в пресс-службе президента Армении, об этом заявил пресс-секретарь главы государства Арман Сагателян.
«Абсолютно неприемлемо применение насилия в отношении какого бы то ни было национального и религиозного меньшинства, в частности, в отношении езидов Ирака, и международное сообщество должно предпринять экстренные шаги по его скорейшему пресечению, оказанию поддержки пострадавшим и предоставлению гуманитарной помощи», – отметил А. Сагателян.
По его словам, президент Армении Серж Саргсян поручил МИД и главам дипломатических миссий республики удвоить усилия по последовательному и на должном уровне представлению данной проблемы на международной арене.
А. Сагателян также сообщил, что президент РА Серж Саргсян обсудил сегодня с премьер-министром Овиком Абраамяном вопрос увеличения размера запланированной гуманитарной помощи от Армении. Вопрос, по словам пресс-секретаря президента, будет решен правительством в ближайшие дни.
«Проблема продолжит оставаться в центре внимания официального Еревана, и Республика Армения в рамках своих возможностей будет последовательно оказывать поддержку оказавшемуся перед лицом испытаний дружественному езидскому народу», – говорится в заявлении А. Сагателяна.