Քաղաքական 13:26 27/08/2014
Ադրբեջանը ցույց տվեց այն ոչ արդյունավետ մոտեցումը, որն ունի կոնֆլիկտի ամբողջ հետպատերազմական բանակացային գործընթացի ժամանակ: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման դիտարկում արեց ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի հայկական մասնաճյուղի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարկարովը՝ անդրադառնալով Սոչիում Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահների հանդիպմանը և Ադրբեջանի վերջին դիվերսիոն-հետախուզական գործողություններին:
«Հայաստանը ցույց է տվել, որ բանակցելու ադրբեջանական «բարի ցանկությունը» օբյեկտիվ իրականությանը չի համապատասխանում: Ադրբեջանն էլ ցույց տվեց, որ չի ցանկանում կոնֆլիկտը լուծել խաղաղ բանակցային ճանապարհով»,- ասաց նա:
Քաղաքագետի բնորոշմամբ, հարց է նաև այն, թե ինչ կա բանակցային սեղանին:
«Այս առաջարկները դեռևս չեն կարող բավարար հիմք լինել կողմերի համար, դեռևս անհասկանալի է, թե որն են այն զիջումները, որոնք կարող են իրենց թույլ տալ կողմերը»,- եզրափակեց նա:

Politics 15:51 27/08/2014
Azerbaijan showed its ineffective approach in the Nagorno-Karabakh conflict negotiation process, political scientist Alexander Markarov told reporters, commenting on the trilateral presidential meeting in Sochi and escalation of border tensions by Azerbaijan.
“Armenia showed that Azerbaijan’s ‘good will’ to negotiate has nothing to do with reality and Azerbaijan showed that it does not want to resolve the conflict through peace talks,” the analyst said.
Markarov also said that it is not clear yet what is on the negotiating table and what concessions the parties can make.