Հասարակություն 12:15 27/08/2014
Այն, որ ՀՀ նախագաը չի գնում Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի երդմնակալության արարողությունը, այլ գնում է ԱԳ նախարարը, դա արդեն ինչ-որ ուղերձ է պարունակում իր մեջ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց քաղաքագետ Ալեքսանդր Մանասյանը:
«Մեր իշխանություններն այսօր աշխատանք չեն տանում կերպարի և ինֆորմացիոն քաղաքականության շտկման առումով, միշտ արձագանքողի դերում ենք»,-ընդգծեց բանախոսը:
Ըստ Մանասյանի՝ արդեն ժամանակն է, որ ցեղասպանություն բառը փոխարինենք եղեռնով, քանի որ եղեռնը ցեղասպանություն է տվյալ ժողովրդի հայրենիքում, ինչ էլ եղել է հենց հայերի հետ. «ԱՄՆ նախագահ Օբաման արդեն երկու անգամ, միգուցե չիմանալով, օգտագործել է եղեռն արտահայտությունը: Մենք պետք է օգտվենք դրանից»:
Քաղաքագետն ասաց, որ ցեղասպանության կոնվենցիան ընդունվել է երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո, որը հետադարձ ուժ չունի, ինչից էլ փորձում է Թուրքիան օգտվել:
«Մենք կարող ենք, օգտագործել եղեռն տերմինը, շրջանցենք ցեղասպանության այդ կոնվենցիան»,-ամփոփեց Մանասյանն՝ առաջարկելով ընդամենը մեկ բառով աշխարհին տալ ողջ ինֆորմացիան:

Politics 13:59 27/08/2014
The fact that Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian, not President Serzh Sargsyan, will attend Turkish President-elect Erdogan’s inauguration contains a certain message, political scientist Alexander Manasyan told reporters on Wednesday.
In Manasyan’s words, it is time to replace the word ‘genocide’ with ‘yeghern’ because yeghern is genocide of the people in their own homeland and this was just what happened to the Armenian people.
“U.S. President Barack Obama – maybe unconsciously – has twice used the words ‘Medz Yeghern’ and we must take advantage of it,” said the analyst.
Manasyan noted that the Genocide Convention was adopted after World War II, the convention is not retroactive and Turkey tries to benefit from that.
“We can bypass the Genocide Convention by using the term ‘yeghern,’” the expert noted, adding that we can convey the whole information to the world with only one word.