Հասարակություն 18:00 29/08/2014
Արցախի Հանրապետության հռչակման 23-րդ տարեդարձի կապակցությամբ Նախագահ Բակո Սահակյանը ստորագրել է հրամանագրեր պետական պարգևներով պարգևատրելու և պատվավոր կոչումներ շնորհելու մասին:
Հայրենիքի պաշտպանության գործում ցուցաբերած բացառիկ քաջության ու անձնական արիության համար «Մարտական խաչ» 2-րդ աստիճանի շքանշանով պարգևատրվել է 2 հոգի` հետմահու: Այս մասին հայտնում է Արցախի հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը:
Հայրենիքի պաշտպանության համար մղված մարտերում ցուցաբերած անձնական արիության համար «Արիության համար» մեդալով պարգևատրվել է 4 հոգի:
Հայրենիքի պաշտպանության գործում ներդրած ավանդի, ծառայության ընթացքում ցուցաբերած խիզախության համար «Մարտական ծառայություն» մեդալով պարգևատրվել է 83 հոգի, որից 7-ը` հետմահու:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը մատուցած ծառայությունների համար «Մխիթար Գոշ» մեդալով պարգևատրվել է 4 հոգի, «Վաչագան Բարեպաշտ»մեդալով` 4 հոգի, «Երախտագիտություն» մեդալով` 26 հոգի:
Մշակույթի, արվեստի, ֆիզիկական կուլտուրայի զարգացման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի համար մի խումբ անձանց շնորհվել են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պատվավոր կոչումներ:

Society 15:24 29/08/2014
In connection with the 23rd anniversary of the Artsakh Republic’s proclamation, NKR President Bako Sahakyan signed decrees on decorating with state awards and conferring honorary titles, the President’s press service reported.
For exclusive bravery and personal courage shown during the defense of the Motherland two individuals were posthumously awarded the Battle Cross Order of the second degree.
For personal bravery shown during the defense of the Motherland four individuals were awarded the Medal for Courage.
For contribution to the defense of the Motherland, as well as for courage shown while defending state borders 83 individuals, among them seven posthumously, were awarded the Medal for Service in Battle.
For services shown to the Nagorno-Karabakh Republic four individuals were awarded the Mkhitar Gosh Medal, four people were decorated with the Vachagan Barepasht Medal and 26 individuals were awarded the Gratitude Medal.
For substantial contribution to the development of culture, art and physical culture NKR honorary titles were conferred on a group of individuals.